reklamı kapat

POPÜLER

FUEL

 - Güncelleme: 03 Ekim 2009 11:32

KAZANAMAYACAĞINIZ BİR YARIŞ
Öncelikle FUEL’in safkan bir yarış oyunu olduğunu belirtelim. Altı farklı araç sınıfı içinden istediğinizi seçip farklı tarzlardaki yarışlara katılabiliyorsunuz. Bu araç sınıflarının içinde eski Amerikan arabalarından tutun, motosikletlere ve hovercraft’lara kadar geniş yelpazede seçenekler bulunuyor. Açıkçası oyunun sürüş modellemesi hiç de fena değil. Gelgelelim oyunun asıl sorunu yarışlar başladıktan sonra ortaya çıkıyor. Sorun şu ki rakipleriniz fena halde hile yapıyor. Siz kan ter içinde bir yarış kazanmaya çalışırken, rakipleriniz öyle hareketler yapıyor ki şaşırıp kalıyorsunuz. Kazanmak için fizik kanunlarını hiçe sayan rakipleriniz yüzünden fena halde siniriniz bozuluyor. Araç kullanımı zevkli fakat yarışmak aynı derece eğlenceli değil. Oyunun bir diğer iyi olduğu konu ise grafikleri. Genelde incelemelerde ayrıca grafiklerden bahsetmeyi pek sevmiyoruz. Ama FUEL’in grafikleri, özellikle de görsel efektleri gerçekten ayrıca belirtilmeyi hak ediyor. Oyun, post-apokaliptik, küresel ısınmadan muzdarip bir evrende geçtiği için haritanın belli bölgelerinde sıklıkla doğal afetler oluyor. Bunların grafik yansımaları oyuna gerçekten başarıyla uygulanmış. Kum fırtınaları, hortumlar, çakan şimşekler derken kaptırıp gidiyorsunuz.

YILDIRIMLAR ALTINDA
Oyunun en büyük handikapı ise bu kadar büyük bir harita yapıp içine keşfetmeyi güdüleyecek hiçbir şey bulundurmaması. Haritanın tümünü gezmeniz gerçekten çok zaman alıyor ancak oyun size bunu yapmanız için hiçbir sebep vermiyor. Koca bir haritanın içinde amaçsızca dolanıp duruyorsunuz. Ne varacak bir noktanız, ne de yapacak ilginç bir göreviniz var. Bu nedenle haritaya harcanmış olan koca emek maalesef büyük oranda boşa gitmiş.

KIZIL GÖKYÜZÜ
Oyunun çok oyunculu modları ise tek kişilik seçeneklere göre daha eğlenceli. Oyunun online seçenekleri 16 kişiye kadar destekliyor. 16 kişi birden toplanıp yarışın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Böylece hilekar yapay zekadan da kurtulmuş oluyorsunuz. Ek olarak, 4 kişiye kadar arkadaşlarınızla omuz omuza da (co-op) oynayabiliyorsunuz. Kısacası FUEL, üzerine belli bir emek harcandığı belli olan ancak detayları eksik kalmış bir oyun. Piyasada oynanmaya değer birçok oyun varken vaktinizi harcamaya değmez. Sadece yarış oyunu hastalarına bir bakmalarını tavsiye edebiliriz ancak hepsi bu…

OYNANABİLİRLİK

-3YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-3YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
ASOBO STUDIO

DAĞITICI
CODEMASTERS

PLATFORM
PC, PS3, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER