reklamı kapat

POPÜLER

yarış drone

Karşınızda dünyanın en ufak otonom yarış drone modeli [Video]

Drone konusunda sadece DJI çalışmıyor. Dünya genelinde birçok ilginç proje bulunuyor. İşte bunlardan birisi daha karşımızda.

Pazarda şu an hemen satın alabileceğiniz birçok drone modeli bulunuyor. Burada farklı alanlar için hazırlanan farklı seçenekler sunuluyor. Örneğin DJI’in normal görüntü alma dışında tarım arazilerini ilaçlama ya da fabrikalarda inceleme yapma amaçlı çözümleri bulunuyor. Pazarda bir de yarış drone’ları bulunuyor. MAVLab TU Delft işte tam da bu alanda yani yarış drone’ları konusunda bir çözüm ile karşımızda yer alıyor. Araştırmacıların yukarıda videosunu izleyebileceğiniz drone modeli, dünyanın en ufak otonom yarış drone’u olarak isimlendiriliyor. Sadece 10 cm çapında ve 72 gram ağırlığında olan drone’un, buna karşın otonom uçma yeteneği bulunuyor. Belirlenen engellerden tek bir kamera yardımıyla çarpmadan geçebilen araç, çok özel bir algoritma üzerinde çalışıyor. Saniyede 2 metre hızında yol alabilen drone’un, bu konuda büyük boyutlu yarış drone’ları ile yarıştığı belirtiliyor. Üç boyutlu yazıcıdan üretilen bir gövdesi bulunan model, kullanıldığı bölgeyi tarayarak hareketlerini geliştirebiliyor. Maksimum çıkabildiği hız saniyede 2.6 metre olarak açıklanan araç, boyutuna nazaran sunduğu performansıyla kendisine hayran bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yarış amaç drone modelleri inanılmaz hızda etkileyici çekimler yapabiliyor

Evet yarış drone’ları yerleşik kamera sistemleriyle yüksek kalitede görüntü alınmasına da imkan tanıyor. Peki bu drone’un arkasında tam olarak ne yer alıyor. Burada “otonom” bir eğlence ya yükse kaliteli video çekme amacı yok. Bu aracın gelecekte arama kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak yer alabileceği belirtiliyor.