reklamı kapat

POPÜLER

DJI yarış drone

DJI yarış drone’u için kilit teknik detaylar ortaya çıktı

Dünyanın en büyük drone üreticisi DJI, yarış drone’u dünyasına da adım atıyor. Firmanın henüz tanıtmadığı ilk modeli için detaylar sızdırıldı.

Uzun zamandır gelmesi beklenen DJI‘ın ilk yarış drone’u, en son bir kutu açma videosu ile gündeme gelmişti. Şimdi ise Roland Quandt‘tan teknik detaylar geldi. İstenirse FPV gözlüğü ve kumanda ile gelen bir paketle alınabilecek olan ancak tek de satılacak bilgisi verilen ürün, Quandt’a göre 20 dakikaya kadar uçuş süresi sunuyor ve 54 km/s hıza çıkabiliyor. 6 bin metre yükseğe çıkabildiği katarılan model, 10 kilometre mesafe içerisinde yönetilebiliyor. Bünyesinde 12 megapiksel kamera yer alan drone, 4K 60 fps video çekebiliyor. 120 fps kare hızına çözünürlük 720P’ye düştüğü zaman ulaşan drone, 2.000 mAh pilini 50 dakikada doldurabiliyor. Modelin fiyatı ise henüz bilinmiyor.

Peki bu yarış drone’ları normal drone’lardan farklı olarak ne sunuyor?  Daha önce de söylediğimiz üzere yarış drone’ları inanılmaz yüksek hıza çıkabiliyor ve takla atma dahil çok seri hareket edebiliyor. DJI’ın ilk yarış drone’u hakkında halen teknik detaylar da gizemini koruyor. Ancak dört pervaneli olan modelin rahatlıkla taşınabilecek kadar ufak olduğu görülüyor.

DJI, yarış drone’u pazarını da domine edebilir

Bu arada tekrar hatırlatalım. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz aylarda aynı Huawei’ye de yaptığı gibi DJI firmasını kara listeye aldı. Bu hamlenin arkasında “DJI’ın Çin hükümetine Sincan eyaletindeki Müslüman gözaltı kamplarında kullanılmak üzere insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlaması” yer alıyor. Burada tam olarak firma için “Kötü niyetli genetik belirleme / toplama ve analiz ya da yüksek teknoloji gözetimi yoluyla Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerine olanak sağladı” bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trump dönemindeki Çin-ABD savaşının ortasında kalan Çin merkezli teknoloji devlerinde olan ve kara listeye bazı başka Çin merkezli firmalar ile giriş yapan DJI’ın, bu durumu bir “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdiği aktarılıyor.

DJI’in ABD kara listesine girmiş olması, firmanın ABD’li teknoloji firmalarıyla teknoloji alışverişi yapamayacağı anlamına geliyor. Yani ABD’li şirketler DJI’a artık teknoloji ya da parça satışı yapamayacak. Bu da şirketin gelecek ürünleri için büyük bir sorun oluşturacak. Belki de tam olarak bu yüzde firmanın ilk yarış drone’u henüz resmi olarak tanıtılmadı.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox odaklı yeni kablosuz kulaklık modeli