reklamı kapat

POPÜLER

DJI yarış drone

Halen tanıtılmayan DJI yarış drone’u için kutu açma videosu çıktı

Dünyanın en büyük drone üreticisi DJI,  yarış drone’u dünyasına da adım atıyor. İşte firmanın henüz tanıtmadığı ilk modeli.

DJI‘ın ilk yarış drone’u için “halen tanıtılmayan” ibaresini kullanıyoruz çünkü model gerçekten çok uzun zaman önce detaylıca sızdırılmıştı. Halen gelmesi beklenen DJI yarış drone’u modelini bugün yukarıda izleyebileceğiniz kutu açma videosu gündeme getirdi.  FPV yani birinci derece görüş üzerinden uçurmaya imkan tanıyan gözlük ve özel bir kontrolcü ile beraber gelen (Özel combo paketinde) drone, kutusunda şarj için gerekli sistemler ve pervaneler dışında bir sürpriz taşımıyor. Bu video maalesef modelin kendisi, kontrolcüsü ve gözlüğü yakında göstermesi dışında bir inceleme içermiyor. Yani drone halen nasıl uçuyor bilinmiyor. Peki bu yarış drone’ları normal drone’lardan farklı olarak ne sunuyor?  Yarış drone’ları inanılmaz yüksek hıza çıkabiliyor ve takla atma dahil çok seri hareket edebiliyor. DJI’ın ilk yarış drone’u hakkında halen teknik detaylar da gizemini koruyor. Ancak dört pervaneli olan modelin rahatlıkla taşınabilecek kadar ufak olduğu görülüyor.

DJI, yarış drone’u pazarını da domine edebilir

Bu drone modelinin ne zaman tanıtılacağı halen spesifik olarak bilinmiyor. Dünya üzerinde popülerliği artan drone turnuvalarında kullanılmak üzere hazırlandığı tahmin edilen ürün, elbette bünyesinde yer alan kamera ile görüntü de alabiliyor. Yarış drone’ları artık sadece yarış / eğlence değil, aksiyon odaklı film / video çekimlerinde ticari olarak da ciddi şekilde kullanılabiliyor. Kişiler genelde yarış drone’larını kendisi yapıyor.

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz aylarda aynı Huawei’ye de yaptığı gibi DJI firmasını kara listeye aldı. Bu hamlenin arkasında “DJI’ın Çin hükümetine Sincan eyaletindeki Müslüman gözaltı kamplarında kullanılmak üzere insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlaması” yer alıyor. Burada tam olarak firma için “Kötü niyetli genetik belirleme / toplama ve analiz ya da yüksek teknoloji gözetimi yoluyla Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerine olanak sağladı” bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trump dönemindeki Çin-ABD savaşının ortasında kalan Çin merkezli teknoloji devlerinde olan ve kara listeye bazı başka Çin merkezli firmalar ile giriş yapan DJI’ın, bu durumu bir “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdiği aktarılıyor.

DJI’in ABD kara listesine girmiş olması, firmanın ABD’li teknoloji firmalarıyla teknoloji alışverişi yapamayacağı anlamına geliyor. Yani ABD’li şirketler DJI’a artık teknoloji ya da parça satışı yapamayacak. Bu da şirketin gelecek ürünleri için büyük bir sorun oluşturacak. Belki de tam olarak bu yüzde firmanın ilk yarış drone’u henüz resmi olarak tanıtılmadı.