reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones: Azor Ahai’ye yeni bir bakış açısı getirildi [Teori]

03 Ağustos 2017

Yedinci sezonu ekrana gelen Game of Thrones tam gaz devam ediyor. Yaşanan her yeni gelişmeyle birlikte farklı bir teori ortaya atılıyor. Game of Thrones hayranlarının dikkatini çeken son teori ise Azor Ahai kehanetiyle alakalı. Kurtarıcı olarak adlandırılan bu kahraman gözümüzün önünde olabilir!

Bildiğiniz gibi Azor Ahai, Game of Thrones’un en büyük gizemlerinden birini oluşturuyor. Westeros’ta herkesin duyduğu bu kehanete göre yüzyıllar önce Azor Ahai kılıcı Lightbringer (Işık Getiren) ile Ak Yürüyenleri yenmiş ve ejderhaları uyandırmıştı. Bu büyük kahramanın kendisine en çok ihtiyaç duyulan anda farklı bir bedenle geri döneceği söyleniyor. Azor Ahai çeviri hatası nedeniyle “vadedilmiş prens” olarak anılıyor. Fakat yedinci sezonda öğrendik ki asıl kehanette cinsiyet belirten herhangi bir söze yer verilmiyor. Yani Azor Ahai dünyaya kadın vücudunda da dönebilir.

Reddit‘te paylaşılan yeni teori de Azor Ahai’nin kadın olması üzerine kurulu. Daha basit bir dille ifade edersek bu kehanetin Daenerys Targaryen‘e işaret ettiği düşünülüyor. Efsaneye göre Azor Ahai’nin kılıcı Işık Getiren’i Ak Yürüyenlere karşı kullanılabilir hale getirebilmek için belli aşamalardan geçmesi gerekiyor. Kılıcını otuz gün boyunca döven kahramanımız onu suyla soğutmayı denemiş ancak başarılı olamamış. Ardından elli gece dövmüş ve bir aslanın kalbine sokarak soğutmayı denemiş fakat yine olmamış. Sonunda yüz gün ve yüz gece çalıştı. Ardından kılıcı karısının kalbine sapladı. Böylece Işık Getiren efsanevi formuna ulaştı.

Game of Thrones’a baktığımızda Daenerys Targaryen’in de benzer aşamalardan geçtiği görülüyor. Khaalesi yedinci sezona önce donanmasını kaybederek başlıyor. Böylece suyla gerçekleşen deneme başarısız oluyor. Ardından üçüncü bölümde Casterly Rock kalesini ele geçiriyor. Fakat pek korunmayan bu kaleyi alması bir başarı sayılmıyor. Lannisterlara ait olan bu kale de kehanetteki aslan oluyor. Lannisterların sancaklarında bir aslanın yer alması bu düşünceyi daha da kuvvetlendiriyor. Daenerys’in son denemesinin nasıl olacağını bilmiyoruz. Fakat kıymet verdiği bir şeyleri kaybetmesi gerekecek. Kimileri bunun iyileşip Dragonstone’a dönen Jorah Mormont olduğunu düşünüyor. Kimileri onun bir fedakarlık sayılmayacağı görüşünde. Fakat bahsettiğimiz tüm aşamalar tamamlandığında Daenerys Targaryen’in Azor Ahai olduğu netlik kazanabilir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Azor Ahai gerçekten Daenerys Targaryen olabilir mi?