reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı Otoyollar

Geleceğin teknolojisi; Akıllı otoyollar

Dünyanın ilk akıllı otoyolu olacak olan proje, Çin’in Hangzhou ve Ningbo şehirlerini birbirine bağlıyor. Akıllı otoyollar, geleceğin teknolojilerini gözler önüne seriyor.

Yapay zeka yıldan yıla hayatımızın her alanına girmeye başladı. İnsanların yaptığı hataları yapmayan, yapılan yanlışları daha hızlı fark edebilen teknolojiler, pratikliğin yanında hayatları da kurtarmayı başarabiliyor. Son yıllarda artan otonom otomobiller geleceğin sürücüsüz ve kazasız trafik anlayışına ışık tutuyor. Gelişen ve değişen ihtiyaçlar ile birlikte bir haber de Çin’den geldi. Yeni teknolojilere oldukça hızlı adapte olması ile bilinen ülke, yapay zeka ile entegre çalışan otoyolları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Akıllı otoyollar için kollar sıvandı bile!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı otoyollar geleceği yansıtıyor

Dünyanın ilk akıllı otoyolu olacak bu çalışma, bir çok alanda ilk kez uygulanacak teknolojiler ile de dikkat çekiyor. 160 kilometre uzunluğa sahip otoyolun 2022 yılında açılması hedefleniyor. Otoyol üzerinde otonom araçların birbirleri ile iletişim kuracağı söyleniyor. Otonom teknolojiye sahip araçlar kurdukları iletişim sayesinde kazaların önüne geçecek. Ayrıca araçlar, yol durumu bilgisini, otoyolun yapay zekasından ve diğer araçlardan toplayarak yakıt tüketimi de minimuma indirecek. Üstelik alınan önlemler sadece otonom araçlar için de değil. Sürücülü otomobillerin de kaza yapmalarını önlemek için sürücülere anlık ikazların verileceği de gelen bilgiler arasında.

İlginizi çekebilir

Geleceğin otonom trendine yeni üye; dönüşebilen platform Mercedes Vision Urbanetic