reklamı kapat

POPÜLER

Li Xiang One: Altı koltuklu, dört ekranlı, Çinli!

22 Mart 2019

Çin otomotiv sektörü sürekli büyüyor. Yeni marka Li Xiang One isimli ilk modelini Şangay Otomobil Fuarı’nda sergileyecek.

İngilizce “Leading Ideal”ın kısaltması olan Li Xiang, Şangay fuarında insanların karşısına çıkacak yeni bir marka. Markanın ilk seri üretim otomobili ise One isimli, fotoğraflarını gördüğünüz SUV modeli. Li Xiang One hibrit bir güç ünitesine sahip olacak ve aracın geri kalanı da rakip olabileceği modellerden aşağı kalmıyor.

Kaputun altında 1.2 litrelik turboşarjlı içten yanmalı bir motor ile bir adet elektrik motoru görev yapıyor. Ancak günümüz hibritlerinden alışık olduğumuzun tersine, 1.2 litrelik motor herhangi bir tekerleğe bağlı değil. İçten yanmalı motor yalnızca elektrik motoruna şarj desteğinde bulunarak menzili arttırıyor. Bu kombinasyonun toplam çıkış gücü ise 326 HP’ye denk. Büyük SUV, bu motorla 700 kilometrelik bir menzil sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Büyük SUV” demişken; One 5.020 mm uzunluğunda 1.960 mm genişliğinde ve 1.760 mm yüksekliğinde. Bu ebatlar sayesinde otomobil rahatça yedi koltuklu bir iç mekan konfigürasyonuna ev sahipliği yapabilir. Ancak üretici ortadaki koltuk sırasına üçlü yerine iki büyük koltuk monte etmeyi tercih etmiş. Dolayısıyla otomobil altı kişilik; ancak altı yolcunun da ferah bir hacme sahip olacağı iddia ediliyor. Üretici müşterilerin isteğine bağlı olarak yedi kişilik oturma düzeni de sunabileceğini belirtiyor.

Deri döşeme BMW’den

One’ın orta konsolunda ise tam dört adet ekran dikkat çekiyor. Direksiyonun ardındaki dijital gösterge paneline iki adet bilgi ve eğlence sistemi ekranı eşlik ediyor. Dördüncü ekran ise hemen aşağıda konumlanıyor ve bu ekrandan klima kontrolleri yapılabiliyor. İç mekanda kullanılan Nappa deri döşeme ise BMW’nin de kullandığı tedarikçiden alınıyor. İkinci seviye otonom sürüş de otomobilin standart donanımında dikkat çeken bir başka detay.

Li Xiang One’ın Çin’deki başlangıç fiyatı 400.000 yuan, yani güncel kurlarla 60.000 Amerikan dolarından biraz az. Marka ve ilk modeli olan SUV, yakın zaman sonra düzenlenecek Şangay Otomobil Fuarı’nda sektöre giriş yapacak.

İlginizi Çekebilir

Yeni modellerden 2019 Skoda Kamiq