reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin modüler akıllı saat projesi: Blocks [Video]

Google’ın modüler akıllı telefon projesi Ara‘yı ve tüm gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Aynı yöntem, yani kullanıcıların istedikleri parçaları kullanarak kendi akıllı telefonlarını yaratma modeli; şimdi akıllı saatler için de kullanılıyor. Blocks, modüler akıllı saat ortaya çıkarmak için çalışan açık kaynaklı bir proje.

Projenin konseptinde herkesin kendi akıllı saatini dilediği özelliklere sahip modülleri ekleyerek oluşturabilmesi ve ileride yeni özelliklere sahip modüller çıktığında yeni bir akıllı saat almaktansa dilediği modülleri değiştirerek kullanmaya devam etmesi mantığı yer alıyor. Tıpkı Google’ın Ara Projesi’nde olduğu gibi bir firmaya bağlı kalmaksızın dileyen tüm firmaların Blocks için modüller üretmesine izin veriliyor.


Saatin kordonundaki her bir bölme aslında birer modülden oluşuyor. Kullanıcılar ilk nihai ürün ortaya çıktıktan sonra ekran türünden işlemciye, kullanmak istedikleri sensör seçeneklerinden kamera ya da mikrofon modüllerine kadar tercih ettikleri seçenekleri içeren modülleri saatlerine ekleyebiliyor. Blocks’un internet sitesinde yer alan görseller ve fikir, ilk dakikadan akıllı saat tutkunlarını heyecanlandırmayı başarıyor.

Ancak buraya ufak bir not olarak düşelim; projenin sahipleri hakkında veya nasıl bir ekibin ne gibi bir çalışma yürüttüğü hakkında herhangi bir bilgi ne resmi sitelerinde ne de diğer kaynaklarda bulunmuyor. Ancak proje gerçek olmasa dahi sektör için ilham verici bir fikir olduğu gerçek.

VİDEO

YORUMLAR