reklamı kapat

POPÜLER

“Geleceğin SUV’si” Land Rover Discovery Vision konsepte merhaba deyin

Land Rover‘ın Geleceğin SUV’si olarak tanıttığı merakla beklenen son konsepti Discovery Vision, New York Otomobil Fuarı‘nda otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Discovery Vision, tasarım olarak firmanın yıllardır süregelen teknolojisini modern çizgilerle birleştirmenin yanı sıra, otomobil teknolojilerinin ulaştığı son noktayı da net bir şekilde görmemizi sağlayan bir araç.


Daha önce size haberimizde duyurduğumuz transparan kaput teknolojisi Discovery Vision’daki yerini alıyor. Bu teknoloji, özellikle zorlu yol koşullarında ve aracın park edilmesi sırasında, artırılmış gerçeklik ve kamera teknolojileri sayesinde, sürücülerin aracın önünü kaput yokmuş gibi görmesini sağlıyor.


TÜM CAMLAR EKRANA DÖNÜŞEBİLİYOR
Araçta yer alan teknolojik yenilikler bununla sınırlı kalmıyor. Discovery Vision’da yer alan tüm cam alanlar (ön cam, tavan camı ve diğer tüm camlar dahil) dijital görüntüleme yeteneğine sahip.  Akıllı cam adı verilen teknolojiyle aracın tüm cam alanları adeta bir bilgisayar ekranı gibi görüntü iletebiliyor. Ekran görevinin yanı sıra akıllı camlar, araç içinin daha aydınlık veya daha loş hale getirilmesi amacıyla da kullanılabiliyor. Aracın konsolunda yer alan iki adet yüksek çözünürlüklü dijital ekran, tüm kontrollerin yapılabilmesinin yanı sıra aracın eğlence merkezi görevini de üstleniyor.


İÇ TASARIM
Aracın iç tasarımı, Land Rover tarafından sıcak ve güvenli olarak tanımlanıyor. Öndeki iki koltuk yağ ve su geçirmeyen özel bir deri malzeme ile kaplıyken döşemelerde mavi ve beyaz renkler tercih edilmiş. Ön koltukların arkasına entegre iki adet yüksek çözünürlüklü yolcu ekranı, eğlence merkezinin tamamlayıcı unsurları olarak iç tasarımdaki yerini alıyor.


BAŞROLDE LAZER  FAR TEKNOLOJİSİ VAR
Aracın dış tasarımında ilk dikkat çeken nokta, farlarda kullanılan lazer teknolojisi oluyor. LED gündüz aydınlatma sistemiyle desteklenen lazer farlar, 300 metreye kadar aydınlatma sunarken entegre kameralar sayesinde karşıdan gelen araç sürücülerinin gözünü almamak için kendisini otomatik olarak ayarlıyor.

Aracın sis farları da tahmin edebileceğiniz üzere sadece sis farı değil. Sis farları, kızıl ötesi lazer ışınları sayesinde aracın önündeki arazinin haritasını çıkararak yüksek çözünürlüklü ekrana aktarıyor. Bu sayede sürücüler sis sebebiyle görüş alanı kısıtlı olduğunda dahi arazi şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Bu lazerler aynı zamanda uyarı simgelerinin yansıtılması amacıyla da kullanılıyor. Lazerler aracılığıyla, aracın arka tarafından yere ilgili uyarı simgeleri yansıtılarak özellikle arkadan gelen motorsiklet gibi araçlar için SUV’nin durduğuna yönelik ikazda bulunabiliyor.


UZAKTAN KONTROL
Başlığı yanlış okumadınız, Discovery Vision araç dışından akıllı telefon veya tabletle de kontrol edilebiliyor. Bu özellik, zorlu yol koşullarında sürücünün araç dışından yönlendirme yapması gerektiğinde, çok düşük hızla SUV’nin hareket etmesini ve kontrolün sürücü tarafından dışarıdan entegre Wi-Fi sistemi aracılığıyla, akıllı bir cihaz kullanarak yapılabilmesini sağlıyor.

Teknolojik detayları ile geleceğin SUV’si sloganını hak etmeyi başaran aracın halen bir konsept olduğunu ve tanıtılan özelliklerin ne kadarının gelecekteki modellerde  yer alacağının henüz netlik kazanmadığını hatırlatalım. Ancak yine de etkilenmedik desek yalan olur.

İLGİLİ HABERLER