reklamı kapat

POPÜLER

2020 Land Rover Discovery Sport

İddialı tasarım ve donanım özellikleriyle geldi; işte 2020 Land Rover Discovery Sport [Video]

Teknoloji konusunda oldukça pratik destekler sunan 2020 Land Rover Discovery Sport, premium algısını yukarı çekmek konusunda da zorlanmayacak.

Range Rover Velar ile başlayıp ailenin diğer üyelerine kısa süre içerisinde nüfuz eden yeni tasarım dili kısa sürede büyük ilgi topladı benimsendi. Son yıllar baz alındığında belkide en çok ilgi görür nitelikler barındıran bu karakter değişimi Land Rover tasarımcılarının bundan sonra süreç için de iddialı işler ortaya koyacağına işaret ediyordu aslında. Nitekim bunu ailenin en küçük üyesi olan Evoque ile birlikte görmüş ve yanılmamıştık. Şu anda karşımızda duran 2020 Land Rover Discovery Sport her ne kadar revize edilmiş olarak nitelendirilse de, gerek içeri gerek dışarıda oldukça önemli yenilikler barındırıyor. Kaputunun altında da beklediğimiz gibi hibrit teknolojisini barındıran modelde premium algısı hatırı sayılır oranda yukarı çekilmiş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Range Rover Sport teknik detayları

Modelin ilk olarak birkaç cümle ile tasarımından bahsetmeden edemiyoruz. Burada 360 derecelik bir dokunuş söz konusu. Tamponlar, ışıklandırma grubu, ızgara ve yeni nesil jant (18 ile 21 inç aralığında) tasarımlarının bir araya gelmesiyle çok keyifli bir formül yakalanmış gibi görünüyor. Özellikle işin içerisine dikkat çeken renk seçenekleri de girdiği zaman, pastanın kreması da tamamlanıyor. Kokpit kısmında ise bizleri yeni bir direksiyon ve masaj özelliği bulunan yeni koltuklar (dönüştürülebilir mikrofiber malzeme) karşılıyor. Konsol ve malzeme kalitesi konusunda da iddialı olan marka, 10 inçlik multimedya sistem ve dijital sürücü ekranını da son nesil modellerle olduğu gibi burada da konumlandırıyor. Yeniliklerin bizce en niteliklilerinden birisi “ClearSight Rear View” adındaki yeni dikiz aynası. Standart olarak bilinen bir ayna görevini gören bu yapı, tek tuşla arka tarafta konumlandırılan kameranın görüntüsünü aktardığı bir ekran haline geliyor. Land Rover ekibi bu noktada daha geniş ve net görüntülerin elde edildiğinde bir hayli ısrarcı.

Motor

Yeni Discovery Sport, markasının Evoque’da da kullandığı PTA mimarisi üzerine geliştiriliyor. Bir önceki jenerasyonlara göre daha rijit ve modern olan bu mimari sayesinde hibrit sistem desteklerinin de önü açılmış durumda. Kullanıcıların araçla ilgili motor tercihini 2.0 litrelik dizel ve benzinli üzerine yapacağını bu aşamada belirtmek gerekiyor. Bunların neredeyse tamamında başlangıç jeneratörlü mild-hybrid mimarisi standart olarak sunuluyor. Giriş seviyesinde yer alan 2.0 litrelik dizel motor 150 PS güç ve 380 Nm tork ile hizmet ederken bu noktadan sonra işin içerisine hibrit mimarisi giriyor. Dizelde sırasıyla 178 beygir güç-430 Nm tork ve 237 beygir güç-500 Nm tork kombinasyonları karşımıza çıkıyor. Benzinli tarafında ise 197 beygir güç 320 Nm tork ve 246 beygir güç ile 365 Nm tork seviyelerinin konuşulduğunu görüyoruz. İngiltere’de 31.500 sterlinlik başlangıç fiyatıyla satışa sunulan Discovery Sport bu yıl içerisinde asfaltta olacak.