reklamı kapat

POPÜLER

Gençler Twitter’ı ne için kullanıyor? [Araştırma]

Son zamanlarda düşüşte olsa da Twitter en çok kullanılan mecralar arasında yer alıyor. Bu tarz sosyal mecraların genellikle gençler arasında yaygın olduğu da bilindik bir gerçek. Peki gençler Twitter’ı genellikle ne için kullanıyor?

2015 senesinde yapılan bir araştırmaya göre en stresli yaş aralığı 18 – 35 olarak belirlendi. Amerikan Kolej Sağlık Birliği (ACHA) 2015’te üniversite öğrencilerinden yüzde 58‘inin yoğun endişeyle başa çıktığını açıklamıştı. Gençleri bu kadar strese sokan nedenlerin başında sınavlar ve iş beklentileri geliyor. Kullanıcılarının fikirlerini ve yaşadıklarını paylaşmasına yardımcı olan Twitter da gençler tarafından genellikle sıkıntılarını dile getirmek için kullanılıyor.

Öğrencilerin stres kaynaklarının başında vize ve finaller geliyor. Bu dönemden geçenlerin yüzde 31‘i streslerini tweet atarak yansıtıyor. Twitter’a kayıtlı genç kullanıcıların yüzde 25‘i de iş hayatındaki geleceklerine dair kaygılarını dile getiriyor. Atılan tweetlerde genellikle kararsızlık ve kaygılar ön plana çıkıyor.

Amerika’da en fazla stres yaşayan gençler New York, California ve Massachusetts‘te yaşıyor. Ülkenin en iyi üniversitelerinin bu eyaletlerde konumlanması nedeniyle bu sonuç kimseyi şaşırtmadı. Sınav ve okulda başarı kaynaklı stresin etkisi olarak da öğrencilerin yüzde 50‘si gün içinde uykulu olduklarını dile getiren tweetler atıyor. Uykusuzluk sınavların veya kaygının yoğun olduğu zamanlarda daha da artıyor.

İLGİLİ HABERLER