reklamı kapat

POPÜLER

General Mobile W2 incelemesi

 - Güncelleme: 23 Eylül 2010 00:48

Yuvarlak hatları ve kaymayı engelleyen mat plastik kaplamasıyla kaliteli bir görünüm sunan W2, 2.8 inç büyüklüğünde dirençsel dokunmatik bir LCD ekrana sahip. Ekranın hemen altında standart kontrol tuşları yer alıyor. Cihaz; Windows, OK ve çağrı tuşları oldukça büyük tasarlandığından çok rahat bir kullanım sağlıyor. Yine yön ve orta seçim tuşu olarak kullanılan kontrol de kusursuz bir ergonomi sunuyor. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Bu ve üst bölümdeki güç/kilit düğmesi ince metalik olarak tasarlanmış ve cihazın sade tasarımını destekler nitelikte. Fakat üstteki güç düğmesi yeterince çıkık olmadığından rahat bir kullanım sunmuyor. Tasarım anlamında söyleyebileceğimiz diğer detaylar arasında ise alttaki standart USB bağlantı noktası ve dokunmatik ekranı yönetmek üzere stylus kalem bulunuyor. Ekran hassasiyetinin zayıflığı ve Windows Mobile işletim sisteminin arayüzündeki küçük simgeler ve kontroller sebebiyle her zaman olmasa da bazen kalem kullanma ihtiyacı hissediyorsunuz.

YENİ ARAYÜZ
Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional işletim sisteminin yeni arayüzü eskiye oranla çok daha kullanışlı. Ana ekranda birçok kategoride sık kullanılan fonksyionlara erişim imkanı bulunuyor. Büyük boyutlu harflerle resimler, müzik, mesajlar, takvim gibi birçok bilgiye ulaşabildiğiniz gibi, fotoğrafları görüntüleme ve doğrudan müzik çalma gibi özelliklerle çok pratik bir kullanım sunuyor. Bunun yanı sıra bir de Spb Menü olarak adlandırılan bir kısayol uygulaması mevcut. Ekran kilidini açtığınızda otomatik olarak görüntülenen uygulama üç ekrandan oluşuyor. İlk ekranda takvim, hava durumu, profil ve mesaj, çağrı bilgileri bulunuyor. İkinci ekran sık kullanılan uygulamalara kısayollardan oluşuyor. Son ekran ise kullanıcı tarafından düzenlenebilen bir kolay arama ekranı. Resimleriyle ekleyeceğiniz kişilerle kolayca iletişime geçmeniz için tasarlanmış. İşletim sisteminin ana menüsü de eskiye oranla çok daha kullanışlı. Şüphesiz eksikleri var fakat çoğu zaman parmakla, en azından ekran altındaki yön tuşlarıyla kontrol edilebiliyor olması önemli.

ZENGİN BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Cihazın 3G desteği bulunmuyor fakat kablosuz Bluetooth bağlantısının yanı sıra Wi-Fi bağlantısı sayesinde istediğiniz yerde hızlı ve ekonomik bir şekilde internete erişebiliyorsunuz. Cihazda standart olarak Internet Explorer tarayıcısı bulunuyor. Fakat General Mobile, Opera Mini tarayıcısını da yüklü halde sunuyor. Böylece internette kısıtlama olmadan istediğiniz siteyi ziyaret edebiliyorsunuz. Windows Mobile işletim sisteminin en önemli avantajı ise Live servislerine kusursuz uyum sunması. E-posta ve aramanın yanı sıra Türkiye’de hala popülerliğini koruyan Live Messenger anında mesajlaşma uygulaması cihazla yüklü gelen standart uygulamalar arasında. Cihazda birden fazla sanal klavye seçeneği bulunuyor. Ne yazık ki hiçbiri parmakla kontrol edilebilecek şekilde tasarlanmamış. Stylus kalemi kullanmak zorundasınız. Bu şekilde dahi çok rahat ve hızlı metin girişi yapılamıyor.

MULTİMEDYA UYGULAMALARI
Cihazın arkasında 3 megapiksel çözünürlük sunan orta seviye bir kamera bulunuyor. Video kayıt desteği de sunan kamerada otomatik netleme desteği bulunmuyor. Ortaya çıkardığı sonuçlar açısından günlük kullanım için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Çektiğiniz fotoğrafları başarılı ve hızlı çalışan galeri uygulamasıyla rahatça görüntüleyebileceğiniz gibi internet üzerinden sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Cihazın bir diğer özelliği navigasyon. Dahili olarak A-GPS destekli navigasyon modülüne sahip olan W2, Navking ile iş birliği sonucu sunulan kampanya sayesinde kullanıcılara %40 indirim sunuyor. Kutu içerisinden çıkan kartta yazılı adımları uygulayarak Navking navigasyon yazılımlarından istediğinizi %40 daha az ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Böylece adım adım rota takibi ve gelişmiş navigasyon servislerinden yararlanabiliyorsunuz. Navking ayrıca ömür boyu ücretsiz harita güncellemesi sunuyor. Oldukça avantajlı bir kampanya fakat yazılımın cihazla yüklü halde gelmemesi biraz garip. Zira bu işlemleri tamamlayıp Windows Mobile üzerine uygulamayı kurmak çoğu kullanıcıya zor gelecektir. Ücretli navigasyon uygulamasına alternatif olarak Google Maps uygulamasını da kullanmanız mümkün. Adım adım yönlendirme olmasa da rota takibi yapabilir ve konumunuzu belirleyebilirsiniz. Bunun gibi daha birçok uygulamayı Windows Marketplace üzerinden edinebilirsiniz. Live hesabınızla giriş yaparak Marketplace uygulamasını kullanarak ücretli ve ücretsiz uygulamalara ulaşabilirsiniz.

HAFİF VE SADEOldukça sade ve kaymayı engelleyen mat plastik kaplamaya sahip

YENİ WINDOWS
İşletim sistemi şimdiye kadar yapılan en pratik mobil Windows

KAMERA
Cihazın arka yüzünde 3 megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor

NAVİGASYON
Navigasyon yazılımı Navking’den %40 indirimli

KONTROL TUŞLARI
Ekran altındaki büyük kontrol tuşları kusursuz bir kullanım kolaylığı sunuyor

EKRAN
Cihazın ekranı çok hassas değil ve bazen stylus kullanmak gerekiyor

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS

-4YILDIZ-

ARTILAR
Ergonomik ve hafif yapı. Zengin bağlantı seçenekleri. Çok daha kullanışlı olan işletim sistemi.

EKSİLER
3G yok. Parmakla metin girişi yapmak neredeyse imkansız. Kamerada otomatik netleme özelliği yok.

SONUÇ
İşletim sistemi şimdiye kadarki en kullanışlı versiyon. W2 modelinin küçük ve ergonomik yapısıyla birleşince ortaya pratik ve eğlenceli bir mobil iletişim cihazı çıkmış. Eksikleri yok değil fakat önceki cihazlara oranla daha gelişmiş.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional

Şebeke
• GSM

Ekran
• 240×320 piksel dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 256 MB dahili, 128 MB RAM
• 1 GB hafıza kartı

Kamera
• 3 megapiksel, video kaydı

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, MPEG4, WAV, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 198 / 5 saat

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth

Boyutlar
• 103 x 54 x 14.5 mm

Ağırlık
• 104 gram

İLGİLİ HABERLER