reklamı kapat

POPÜLER

General Motors 2,7 milyon aracını daha arıza nedeniyle geri çağırıyor

2014’ün ilk üç ayı içinde toplam 6,26 milyon aracını arızalı kontak anahtarı nedeniyle geri çağıran General Motors (GM), yaklaşık 2,7 milyon aracı daha farklı arızalar nedeniyle geri çağırıyor. Onarımların General Motors’a yaklaşık 200 milyon dolara patlaması beklenirken, firma bu arızaların çeşitli kazalara neden olmakla birlikte ölüme yol açmadığını iddia ediyor.

Geri çağrılan araçlarda görülen beş farklı arızadan en önemlisi fren lambası kablolarında görülen korozyonu kapsıyor. Chevrolet, Pontiac ve Saturn modellerini etkileyen bu arıza bugüne kadar 13 kazaya ve iki kişinin yaralanmasına neden olmuş. Tabii bunların bilinen rakamlar olduğu ve rapor edilmemiş kazaların da meydana gelmiş olabileceği unutulmamalı.

Fren lambası kablolarında görülen korozyon, araç yavaşladığında çalışması gereken lambaların yanmasını önlediği gibi seyir kontrolü, çekiş kontrolü, elektronik savrulma önleyici (ESP) ve acil durum freni gibi pek çok güvenlik sisteminin çalışmamasına yol açıyor.

Kontak anahtarına ilişkin sorunun 2002’den beri bilinmesine rağmen hiçbir girişimde bulunmadıktan sonra 2014’te 6 milyonu aşkın aracı geri çağırmak ve mahkemede hesap vermek zorunda kalan General Motors’un artık daha proaktif davranmaya çalıştığı görülse de geri çağrılan milyonlarca araç firmaya olan güveni daha da sarsacak gibi görünüyor.

YORUMLAR