reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Otomotiv devi Ford, 1 milyona yakın aracını geri çağırıyor

Otomotiv devi Ford cephesi, neredeyse 1 milyon aracın etkilendiği dev bir geri çağırma haberi ile karşımızda.

Otomotiv üreticilerinin geri çağırma haberlerini sık sık duyuyoruz. Kimi geri çağırma nedeni basit bir vida olabilirken kimi zaman frenleme ile alakalı hayati parçalar bile olabiliyor. Bütün bu hataların ortak noktası ise yüz binlerce aracı doğrudan etkilemesi. Bahsettiğimiz durumun en yeni örneği ünlü üretici Ford cephesinden geldi. Ford, bazı modellerindeki “yüksek paslama” sorunu sebebi ile dev bir geri çağırma operasyonu başlattı.

Toplamda 800 binden fazla  aracını geri çağırdığını açıklayan şirketin bahsi geçen sorun ile karşılaşması yeni bir haber değil. Çünkü kullanıcılardan arka süspansiyonun çabuk paslandığına dair bazı geri dönüşler alınıyordu. Bu geri dönüşler incelenerek kaza riski oluşturabileceği tespit edildi. Öyle ki bu sebeple bağdaştırılan 6 adet kaza da yaşanmış. Neyse ki herhangi bir can kaybı yaşanmamış ve sadece küçük yaralanmalar meydana gelmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geri çağırılan Ford modelleri Amerika merkezli

Biraz önce değindiğimiz paslanma sorununun çoğu Ford Explorer modelinde bulunuyor. 2013-2017 yılları arasında üretilen Explorer modelleri detayları bir incelemeye alındı. İnceleme sonucunda ise 774.696 modelin geri çağrılmasına karar verildi.

Aynı sebepten geri çağırılan diğer modeller ise F-350 Super Duty ve Lincoln Aviator oldu. F-350 Super Duty ve Lincoln Aviator modellerindeki sorun Explorer modellerindeki ile tam olarak aynı olmasa da sorunun bağlantılı olabileceği söyleniyor. Gelen bir diğer bilgi ise geri çağırılan araçların Amerika’da olduğu.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın