reklamı kapat

POPÜLER

GE’nin yeni cihazı besinlerin kalorisini anında hesaplıyor [Video]

Besinlerin içerdiği kalori miktarlarını belirten tablolar ve cihazlar bulunsa da, bu araçlardan faydalanabilmek için besinin en azından miktarını bilmeniz ve girişleri veya kimi hesaplamaları kendiniz yapmanız gerekiyor. Gıdaları tek tek tartmak, listeden adını ve çeşidini bulup giriş yapmak çok sıkıcı bir hale gelebildiği gibi, takıntıya da dönüşebiliyor. General Electric‘te Matt Webster önderliğinde çalışan bir grup bilim insanı bu sorunları kökünden çözecek bir cihaz geliştiriyor. Söz konusu cihazın düğmesine tek bir dokunuşla yediğiniz yemeğin kalori değerini anında öğrenebileceksiniz.

Webster, besinlerin ağırlığı ile su ve yağ içeriğini dikkate alarak kalori yoğunluğunu hesaplayabilen bir formül geliştirmiş. Formül şeker, karbonhidrat ve protein içeriğine ilişkin değerleri varsayım yöntemiyle belirlese de elde edilen sonuçlar yüksek doğruluk oranına sahip. Yani bu formül sayesinde yediğiniz besinle ilgili hiçbir ayrıntıyı bilmenize gerek yok, hatta ne yediğinizi bile bilmeniz gerekmiyor.

Henüz geliştirme aşamasında olan cihazda besinlerin yağ ve su içeriği mikro dalga kullanılarak ölçülüyor. Şu anda kutu biçiminde bir prototiple test edilen cihazın nihai hali için görsellerde yer alan kek fanusuna benzer bir konsept de üretilmiş. Sonuçların başarılı olması durumunda, yediğiniz her lokmanın kalorisini anında bildiren bir cihaza yakın bir gelecekte sahip olabiliriz.

VİDEO

YORUMLAR