reklamı kapat

POPÜLER

George R. R. Martin açıkladı: “Game of Thrones için dört değil beş dizi projesi var”

Game of Thrones‘un televizyon ekranlarında final yapmasına sadece iki sezon kaldı. Ancak HBO dört tane kardeş dizi (spinoff) duyurarak hayranlara Game of Thrones evreniyle henüz işinin bitmediğini gösterdi. George R. R. Martin ise yayınladığı blogda proje aşamasıdaki yapımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Game of Thrones’da geçen zaman diliminin geçmişini konu alacak dört adet yapımın haberi duyulduğundan beri internet birbirine girmiş durumda. Hayranlar teorileri çarpıştırırken, olası hikayeler de birer birer sıralanıyor. Onlarca haberin ardından George R. R. Martin de bir açıklama yaparak hayranlara yeni detaylar vermeye karar vermiş. Öncelikle bazı yanlışları düzeltmek isteyen Martin, söylentilerin aksine bu dört projenin sadece ikisinde değil dördünde birden çalıştığını açıklıyor. Max Borenstein, Jane Goldman, Brian Helgeland ve Carly Wray tarafından kaleme alınan bu dört hikayenin ise klasik spinofflardan çok daha farklı olacağının altını çiziyor. Serideki herhangi bir karakterin yeni bir dizide hikayesini devam ettirmesinden ziyade tamamen yeni hikayeler olacağını belirten Martin, söz konusu hikayelerden bazılarının Westeros’ta bile geçmeyebileceğini vurguluyor.

Öte yandan blog yazısında ilginç bir detay daha mevcut. Yeni senaryolar üzerinde çalışmaya gittiğinde dört projeyle başladıklarını belirten Martin, çalışmaları tamamlandığında proje sayısının beşe çıktığını söylüyor. Ancak beş senaryonun beşinin birden çekilip çekilmeyeceği belli değil. Beşinci hikayenin yazarı ise şimdilik muamma.

Gelecek olan dizilerin konularının ne olacağına ilişkin açıklama yapmayan Martin, ne olmayacağını ise söyledi. Dunk & Egg‘in hikayesini bekleyenlere kötü haber, ne yazık ki beş projeden hiçbiri Dunk & Egg’i konu almayacak. Aynı şekilde Robert Baratheon’ın isyanı da projeler dahiline değil. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisini bitirdiğinde Robert’ın isyanına ilişkin herhangi bir soru işareti ya da gizemin kalmayacağını belirtiyor.

Bir sonraki açıklamaya kadar herhangi bir bilgi veya teoriyi reddetmeyeceği gibi onaylamayacağını da belirten Martin, altıncı kitabı yazmaya devam ettiğini de söylemeden edememiş. Adeta içimize su serpen (!) Martin bitene kadar Winds of Winter üzerinde çalışmaya devam edeceğini eklemiş. Ayrıca bir George R. R. Martin klasiği olarak zamansızlıktan şikayet etmeyi de ihmal etmemiş.