reklamı kapat

POPÜLER

hyundai kona electric

Geri çağırma netleşti; Hyundai cephesine 900 milyon dolarlık “elektrik faturası”

Kona Electric üzerinden baş gösteren yangın problemleri nedeniyle Hyundai cephesi oldukça kapsamlı bir geri çağırma süreci yürütecek.

Elektrikli otomobil pazarı şüphesiz son yılların en çok yükselişte olan kollar arasında. Gelensel markaların yanında girişim niteliğindeki isimlerin de kısa sürede ciddi yatırımlar alarak büyüdüğü sektör tüm bunlara rağmen pek çok isim için yabancı olunan bir kulvara giriş niteliği de taşıyor. Bu durumun uzamı bizleri beklediğimiz gibi yaşanan problemler üzerinden irili ufaklı geri çağırmalara çıkartıyor. Hyundai cephesi de bu sürece Kona Electric üzerinden ilk olarak geçtiğimiz yılın ekim ayında dahil oldu. Bataryada yaşanan problemler sonucu olulabilecek yangın riskinin merkezinde olan bu geri çağırmadan, 2017 yılından başlayıp 2020 yılına kadar üretilen Kona Electric’in etkileneceği geçtiğimiz süreçte netlik kazanmıştı. Kaynaklarda gelen yeni bilgiler, bu hamlenin faturasının 900 milyon doları bulacağına işaret ediyor.


Hyundai geri çağırmaları farklı modelleri de içerisine alıyor

Süreçle ilgili gündeme gelen son detaylara baktığımızda toplamda 82 bin adedi bulan bir etkilenmeden bahsedildiğini görüyoruz. Küresel çapta olan bu geri çağırmada araçların bataryalarında değişime gidilecek. Geçtiğimiz günlerde Ioniq 5 modeliyle elektrikli otomobil ürün markasının ilk hamlesini atan Hyundai için bu durum şüphesiz kötü bir sürpriz oldu. Batarya tedarik sürecinde LG ile işbirliği içerisinde olan Güney Koreli üretici, ortaklığın ilk aşamalarında yaşadığı bu sorun sonrası farklı bir politika da izleyebilir. Masada görünen rakamlar aynı zamanda bizlere bu kapsamda bir üreticinin elektrikli otomobil bazında ilk kez bu kadar yüksek adetlerde geri çağırma yaptığını da gösteriyor. Markaya gelen raporda Kona Electric üzerinden 11’i Güney Kore, 2’si Kanada ve 1’er tane dee Finlandiya-Avusturya olmak üzere toplamda 15 adetlik yangın olayına rastlanıldığı dikkat çekiyor. Yaşanan olaylarla ilgili soruşturma yürüten Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada, LG’nin Çin fabrikasında üretilen bazı pil hücrelerinde hatalar saptandığının altını çiziyor. Kona dışında bazı Ioniq EV modelleri ve Elec City otobüsleri de geri çağırma kapsamına dahil olacak. Yaşanan bu durumun önümüzdeki yaz döneminde Türkiye’ye getirilmesi planlanan Kona EV’nin takvimini etkileyip etkilemeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İlgili video

Yeni oluşumun ilk elektriklisi Ioniq 5 tanıtıldı!