reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli bisiklet

Geri görüş kamerasına sahip elektrikli bisiklet: “Cobra”

Elektrikli bisiklet pazarında fark yaratan çözümleri karşınıza getirmeye devam ediyoruz. Bu sefer TO.TEM imzalı Cobra ses getirdi.

Bisiklet modelleri için teknolojinin gelişmesiyle farklı güvenlik çözümleri sunulmaya başlandı. Örneğin günümüzde bazı gelişmiş bisiklet modellerinin bünyesinde radar birimi yer alıyor. Genelde sele altında yer alan bu radar, sürücüleri arkadan gelen trafik hakkında gidona titreşim vererek bilgilendiriyor. Bu sayede ayna kullanmaya gerek kalmıyor. Bu sistemi iyi bulmayanlar da bulunuyor ve onlar için İtalya merkezli TO.TEM firması bir çözüm sunuyor. “TO.TEM Eye” sistemi ile donatılan elektrikli bisiklet Cobra, selesinin altında bir geri görüş kamerası barındırıyor. Bu kamera Bluetooth ile bağlantı kurduğu akıllı telefona canlı görüntü aktarabiliyor. Bu sayede sürücüler gidona konumlandırdıkları akıllı telefonları üzerinden görüntü alarak dijital bir dikiz aynası kazanmış oluyor.

Bu sistemin akıllı bir tarafı da bulunuyor. Açıklandığı kadarıyla kamera sistemi yapay zekâ temelli bir altyapı üzerine kuruluyor ve böylelikle görüntü üzerinde analiz gerçekleştirebiliyor. Örneğin sistem bir aracın çok hızlı yaklaştığını algılarsa, sürücüye kazadan kaçınma için sesli uyarı verebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şehir için kullanımı odaklı tasarlanan Cobra, herhangi bir süspansiyon sistemine sahip değil, arkaya konumlandırılan 250W elektrik motoru ile 32 km/s hıza kadar pedal desteği veriyor ve 250 Wh pil paketi ile 75 km‘ye kadar destekli sürüş getiriyor. Toplam ağırlığı 15,5 kg olan bisiklet, Indiegogo üzerinde 4 bin euro fiyatla satılacak. Model pazara ise 5 bin euro fiyata çıkarılacak.

Elektrikli bisiklet Cobra yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın