reklamı kapat

POPÜLER

Get Even incelemesi

31 Temmuz 2017

Neyin gerçek, neyin hayal ürünü olduğunu anlayamadığınız hikayeleri sever misiniz? Güzel işlendiği takdirde, klişeye düşmüş olsa dahi hala ilgi çeken bu konu, Get Even’ın da sırtını yasladığı dayanak noktası aslında. Ve bize soracak olursanız, hiç de fena bir iş çıkarmamışlar hani.

Bağımsız oyunların, bağımsızlıktan gelen yaratıcılıklarını biraz özlüyoruz açıkçası. Çünkü bu oyunlar başarılı oldukça, arkalarına her geçen gün daha fazla dağıtıcı firma geçiyor ve “destek” oluyor. Omuzlarını yaslayabilecekleri bu büyük firmaların varlığı ortadayken, nasıl olup da bu ekiplere hala “bağımsız” diyebiliyoruz orasını anlamakta biraz zorluk çekiyoruz. Günümüzde bağımsız oyun yapımcılığı için gerekli olan kriter az bir bütçe ve kısıtlı sayıda personelmiş gibi görünüyor. Ancak unutulan şey; bizleri kendine hayran bırakan fikirlerin, büyük balıklara hesap verme zorunluluğu olmayan durumlarda ortaya çıktığı gerçeği. O nedenle Braid’in ön ayak olduğu bağımsız oyun devrimi, her geçen yıl yaratıcılığa sahip daha az oyunla karşılaştığımız gerçeğine dönüşmüş durumda şu an için.

Get Even, Bandai Namco tarafından dağıtılan ancak bağımsız bir ekip tarafından yapıldığı iddia edilen bir oyun. Buna rağmen, samanlıkta bulunan iğne misali, bünyesinde görece yaratıcılık barındıran çelişkilerden de bir tanesi aynı zamanda.