reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Gıdada QR kodlu sorgulama dönemi başlıyor [Video]

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama sayesinde, besinlerin üzerine yerleştirilen QR kodlar yardımıyla sahte, taklit ve niteliği bozulmuş ürünlerin üretim ve satışının engellenmesi hedefleniyor.

Ülkemizde her geçen gün giderek yaygınlaşan QR kod kullanımı tüketici lehine çalışmaların ortaya çıkmasını sağlıyor. Öyle ki gıda sektörünün en önemli sorunlarından olan sahte ve taklit ürünler için halen tam anlamıyla çözüm geliştirilememiş durumda. Özellikle denetimdeki aksaklıklar sebebiyle yaşanan sıkıntıları aşmak için QR kodlu sorgulama başlatıldı.

Ürünlerin üzerine yerleştirilen, turuncu etiketli 19 rakamlı kod sayesinde satın alacağınız besinin güvenilirliğini kontrol edilebiliyorsunuz. Üstelik internet, mobil uygulamalar, sesli yanıt sistemi ve SMS üzerinden sorgulama yapabilmek mümkün. Firmalara etiket sistemine geçiş için 31 Aralık’a kadar süre tanınırken tüketiciler ise işin bir adım daha ileriye götürülmesini, ilgili gıdanın bileşenleri hakkında da ayrıntılı bilgi verilmesini istiyor.

  • ÜDTS online sorgulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO