reklamı kapat

POPÜLER

GIF oluşturan şipşak fotoğraf makinesi: Instagif NextStep [Video]

Şipşak fotoğraf makineleri günümüzde popülerliğini korumaya devam ediyor. Nostalji tutkunlarının ellerinden düşüremediği hatta çekip bastıkları filmlerin tekrar fotoğrafını çekip Instagram’a attığı bu cihazlarla GIF çekilebilseydi nasıl olurdu dersiniz?

Apple’ın Live Photos atılımından sonra hareketli fotoğraflara karşı ilginin daha da arttığı inkar edilemez. GIF’lerin de sosyal medya güncellemeleri sayesinde eski popülerliğine kavuştuğu düşünülünce hareketli fotoğraf konseptini nostaljiyle buluşturmak isteyen Abhishek Singh ilginç bir projeye imza atmış. Eski Polaroid kamerasını bir GIF makinesine dönüştüren Singh, cihaza Instagif NextStep adını veriyor. Instagif NextStep en basit tabirle kısa bir video çekip bunu GIF gibi döngü içine sokuyor. GIF’i oluşturan kamera bunu ekranlı küçük kare bir kartuşa kaydediyor. Böylelikle klasik kare Polaroid filmine GIF kaydetmiş gibi oluyorsunuz. Tabii bu kartuşun fotoğraf filminden kat kat kalın olduğu gerçeğini göz ardı ederek.

Fotoğraf makinesi içinde Raspberry Pi 3 kullanan Singh, kartuşta ise Raspberry Pi Zero W tercihinde bulunmuş. TFT ekrana sahip olan kartuş için yüksek beklentileriniz yoktur umarız. Fotoğraf makinesinin her bir parçasını kendi tasarlayıp oluşturan Singh, kendi Instagif’ini yaratmak isteyenler için detaylı olarak süreci de anlatmış. Her ne kadar oldukça eğlenceli bir proje olsa da Singh’ın dediği gibi “NextStep” olacağını düşünmüyoruz. Ancak mühendis makerlar için dikkat çekici bir proje olacağı kesin. Kameranın oluşum aşamasının adım adım anlatıldığı gönderiye buradan ulaşabilir, Singh’ın GitHub sayfasından kodlamayı inceleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR