reklamı kapat

POPÜLER

Giyilebilir cihaz piyasasında dengeler değişiyor

Giyilebilir cihaz piyasasında dengeler değişmeye devam ediyor. Bir zamanlar sektörün lider isimleri alt sıralara gerilerken önceden gerilerde kalan markalar ise basamakları birer ikişer tırmanarak ön plana geliyor. Yeni yayınlanan rakamlar, giyilebilir cihaz piyasasının mevcut liderini ve onun en yakın takipçilerini gözler önüne seriyor.

Geçen aylara kadar giyilebilir cihaz pazarının lideri Fitbit’ti. Uzun bir süre zirvede kalan Fitbit’in bu konumunu koruyup koruyamayacağı merak konusuydu. Apple Watch ile çok başarılı bir çıkış yapan Apple, beklendiği üzere Fitbit’i geride bırakarak zirveye oturdu. Bunun neticesinde Apple birinci sırada, Fitbit ise ikinci sıraya yerleşmişti. Samsung üçüncü sırada ancak kendisine yer bulabilmişti. Şimdi ise Gear S3 ile yükselişe geçen Samsung, giyilebilir cihaz piyasasında ikinci sıraya yerleşti. Böylece Fitbit zirveden 3. sıraya kadar gerilemişti. Samsung’un pazar payı yüzde 12,8 seviyesindeyken Fitbit’in pazar payı ise yüzde 12,2’de kaldı. Apple, yüzde 53’lük pazar payı ile giyilebilir cihaz piyasasını tam anlamıyla domine ediyor. Apple’ın rakiplerinin zirveye yaklaşması ve Apple’ı geride bırakması hiç kolay olmayacak gibi görünüyor.

Tedarik konusunda Apple yüzde 16 ile yine zirvedeyken ikinci ve üçüncü sırayı ise yüzde 15,5 ile Xiaomi ve yüzde 12,3 ile Fitbit alıyor.