reklamı kapat

POPÜLER

google android wear 3

Google akıllı saat defterini açıyor: Android Wear [Video]

İlk olarak akıllı saatlerde kullanılacak olan işletim sisteminin sahip olduğu arayüzü yayınladığı videolarda da detaylı bir biçimde tanıtan Google’ın vurguladığı özellikler arasında egzersiz ön plana çıkıyor. Kullanıcıların koşarken, pedal çevirirken ya da yürürken katettikleri mesafe ve hızlarına dair bilgilere akıllı saatleri üzerinden erişebileceklerini belirten Google, akıllı saatlerde Google Now‘dan yararlanmayı hedefliyor. Kullanıcılar akıllı saatleri üzerinden otomatik ve pasif bildirimler alacaklar. Akıllı telefon ve saatler arasında kurulan bağlantı sayesinde de telefona gelen bildirimler akıllı saatin ekranında görülebilecek.

google android wear 2Google Now’da yer alan “OK Google” kalıbını kullanarak gerçekleştirilebilen sesli arama özelliği Android Wear‘da da mevcut olacak. Kullanıcılar bu destek aracılığıyla sesli komut vererek izledikleri videoları Chromecast‘le televizyon ekranına transfer edebilecek.

Google, halihazırda ürünlerinde Android işletim sistemini kullanan Asus, HTC, LG, Motorola ve Samsung ile giyilebilir aksesuarlar için de işbirliğini sürdüreceğini belirtti. Android Wear işletim sistemini kullanan ilk akıllı saat ise gelen ilk haberlere göre LG’ye ait bir cihaz olacak. Android Wear’in kullanılacağı akıllı saatlerin tasarımına da ayrıca bir önem veren Google’ın bu anlamda ortaklık yaptığı bir diğer marka ise saat üreticisi bir firma olan Fossil.

google android wear 3Birçok anlamda Google Glass‘ta kullanılan yazılımı hatırlatan Android Wear’in arayüz unsurlarının önemli bir bölümünün oluşturulması için Google Glass’ın yaratılmasında harcanan mesaiden yararlandığı tahmin ediliyor.

Android Wear’in ileride başka hangi cihazlarda kullanılacağına dair bir bilgi verilmezken, işletim sisteminin ön sürümünün yazılımcıların uygulama hazırlamaları için yayınlandığı belirtildi.

VİDEO