reklamı kapat

POPÜLER

Google, Android telefonlarla çekilen sarsıntılı videolara çözüm sunuyor

Birçok kullanışlı özelliğe sahip olan akıllı telefonlarımız fotoğraf veya video çekimi yapmak istediğimizde akla gelen ilk alternatifler arasında yer alıyor. Her daim yanımızda taşıdığımız bu cihazlar oldukça pratik olsa da söz konusu video çekimi olduğunda pek de başarılı sonuçlar vermiyor. Özellikle sarsıntı videoları kullanılmayacak hale getirebiliyor. Google Fotoğraflar yeni özelliğiyle Android cihazlarla çekilen videolardaki sarsıntı problemini çözmek üzere yola çıkıyor.

Aslına bakarsanız Google, Fotoğraflar uygulamasının bu yeni özelliğini geçtiğimiz yaz aylarında duyurmuştu. Ancak video sabitleme özelliği anca kullanıma sunulabildi. Bu noktada belirmek gerekiyor ki Google Fotoğraflar’ın bu yeni özelliği video çekiminden önce yapılacak bir ayar değil. Aksine çektiğiniz videonun sarsıntılı olduğuna karar verdiğinizde, uygulamayı kullanıyorsunuz. Videoyu uygulamada açtıktan sonra düzenleme seçeneğine tıklıyorsunuz. Ardından stabilize etme özelliğine bastığınızda işlem başlıyor. Süre videonun uzunluğuyla bağlantılı olarak değişkenlik gösteriyor. İşlemin tamamlanmasının ardından videoda ufak bir kalite kaybı yaşandığı ancak sarsıntının azaldığı bir video elde ettiğiniz söyleniyor.

Google Fotoğraflar bu özelliği ile çekimlerinizde gimbal kullanmış etkisi yaratmıyor. Buna rağmen kullanılmayacak halde olduğunu düşündüğünüz videoları toparlama konusunda başarılı oluyor. Özetle tamamen sarsıntısız videolar çekebilmek için yine gimbal tarzı ürünleri tercih etmeniz gerekiyor ancak Google Fotoğraflar da kullanıcılara iyi bir alternatif sunuyor.

YORUMLAR