reklamı kapat

POPÜLER

Android Google

Google’dan hassas Android uygulamalarının güvenliği için özel ekip

İnternet devi Google, Android dünyasını daha güvenli hale getirmek adına özel bir güvenlik takımı kurduğunu aktardı. İşte detaylar;

Google, tam olarak istenilen seviyede olmamasına rağmen Android tarafını güvenli hale getirmek adına ciddi bir çaba içerisinde bulunuyor. İşte bunlar arasına bir yenisi daha eklenmiş durumda. Ortaya çıktığı kadarıyla firma hassas Android uygulamalarının güvenliği için özel bir ekip kurmuş durumda. Bu ekibin derin kullanıcı verilerine erişim sağlanan COVID-19 gibi sağlık ve ülke seçimleriyle alakalı uygulamaları denetleyeceği ve kontrol edeceği aktarılıyor. Üçüncü parti uygulamalar için kurulan ekibin, diğer Android güvenlik departmanları ile ortaklaşa çalışacağı ancak spesifik uygulamalar üzerine odaklanacağı belirtiliyor. Bu da elbette oldukça güzel görünüyor. Çok hassas üçüncü parti uygulamaların güvenliğini firma yanında ekosistemin başındaki ismin denetlemesi çok mantıklı ve önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google kısa süre önce Android 12 odaklı ilginç bir haberle gündemdeydi

Android 12, firma tarafından resmi olarak söylendiği kadarıyla alternatif uygulama marketlere karşı daha ılımlı yaklaşacak, kullanım kolaylaştırılacak. Android işletim sisteminin merkezinde şu an tamamen Google kontrolünde olan Play Store yer alıyor. Ancak bunun yanında Samsung ve Huawei gibi firmaların Android temelli kendi alternatif uygulama marketleri de bulunuyor.

Android 12 ile bu ve benzeri marketlere kolaylıklar sağlanacağı ve sağlam güvenlik önlemleri ışığında alternatiflere daha önce olmadığı kadar destek verileceği aktarılıyor. Firma bunu diyor ancak ödemeler için yine Google Play’in ödeme sisteminin kullanılması isteniyor. Çünkü internet devi uygulama satın alımlarından yüzde 30’luk komisyon kesiyor.

İlgili Video