reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’dan kablolara özel işlev katacak ilginç teknoloji

İnternet devi Google, bugün dikkat çeken bir çalışma ile karşımıza çıktı. Bu çalışma ile örneğin bir kulaklık kablosu kontrolcü haline geliyor. İşte detaylar;

2016’da düzenlediği I/O Geliştiriciler Konferansı kapsamında akıllı giyilebilir teknolojiler için geliştirdiği Project Jacquard‘ı tanıtan Google, hatırlarsınız 2017 I/O kapsamında da Levi’s ile ortaklaşa hazırladıkları akıllı ceketi görücüye çıkartmıştı. Kısaca tekrar hatırlamak gerekirse akıllı ceket Levi’s Commuter X, bünyesinde dokunma hassasiyetine sahip bölgeler barındırıyor ve kumaşa entegre bu teknoloji dokunmadan dahi el hareketlerinizi algılayabiliyordu. Bu sayede kişiler hareket halindeyken Bluetooth üzerinden bağlandıkları akıllı telefonlarına gelen çağrıları açıp kapatabilirken, ek olarak müzikleri değiştirebiliyor ya da müziğin sesini arttırabiliyordu. İşte buna benzer bir teknoloji daha görücüye çıktı. I/O braid olarak geçen ve şimdilik prototip aşamasında olan sistem, yukarıda da dediğimiz gibi bir kulaklık kablosunu ya da herhangi başka bir kabloyu 360 derece dokunmatik hale getirebiliyor. Bu sayede adeta gelişmiş bir kontrolcü (Aşağıdaki örnekte müzik odaklı) haline gelen kablo, gerçekten çok önemli bir görev daha üstlenmiş oluyor. Bu Google imzalı teknolojinin ayrıca ucu açık. Yani burada standart bir kıyafetin ipleri de böyle bir şekilde elektronik hale getirilebilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google kapalı kapılar ardında önemli çalışmalar içerisinde

Bu sistem söylendiği kadarıyla bir dizi kapasitif ve iletken iplik örgüyle dokunarak elde ediliyor ve bu açıdan ortaya aşırı bir maliyet çıkacak gibi görünmüyor. Sistemin ne zaman gündelik yaşama dahil olacağı ise bilinmiyor. Ancak bu sistemin bir kablosuz kulaklık kablosundan karşımıza çıkma ihtimali sıfır. Biliyorsunuz artık kablosuz kulaklıklar moda.

 İlginizi Çekebilir

Samsung telefonlara gelecek tansiyon ölçme özelliği

İLGİLİ HABERLER