reklamı kapat

POPÜLER

Google Rekabet Kurumu

Google’dan yaşanan kesinti hakkında resmi açıklama

Google ve servislerine sabah saatlerinde Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden erişim sağlanamadı.İşte bu büyük sorun hakkında resmi açıklama geldi.

Google ve firmanın YouTube, Gmail, Drive vb. gibi servislerine bugün yaklaşık olarak yarım saat civarında erişim kesilmesi çok ciddi ses getirdi. Çünkü herkes bu durumu Rekabet Kurumu ile Google yaşanan gelişmeler nedeniyle çok farklı şekilde yorumladı. Bazıları bu sorunun arkasında Google’a karış bir yasaklamadan veya Google’dan gelen bir yavaşlatma hamlesinden kaynakladığını düşündü. Ancak gerçek öyle değildi. Çünkü Türkiye ve çevresindeki ülkeler yanında Japonya’da dahi erişim sorunları yaşanmıştı. İşte bu çok kısa sürede kaos yaratan ve Google’a ne kadar bağımlı olduğumuzu gösteren konuda firmadan resmi bir açıklama geldi:

Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13:36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02:36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, sözkonusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır.

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google – Rekabet Kurumu arasındaki konuda da yeni bir gelişme var

Ortaya çıktığı kadarıyla Google’ın pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırması ve bunula kanun ihtimali yapması iddiası üzerine yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Bu sözlü savunma toplantısının 5 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00’da yapılacağı söyleniyor. Biliyorsunuz firma şu an gelecek Android telefon modellerine lisans vermeyeceğini belirtiyor. Eğer bu durum çözülmezse, 2020’de hiçbir firma yeni Android telefonlarını Türkiye’ye getirmeyecek. Getirse bile bu modellerde Google’ın servisleri ve Play Store başta olmak üzere uygulamaları olmayacak, bazıları APK ile yüklense dahi çalışmayacak.

İlginizi Çekebilir

Puma’dan oyunculara özel ayakkabı