reklamı kapat

POPÜLER

Google Earth ile zaman yolculuğuna hazır olun

Google Earth “zaman aşımı” güncellemesiyle 1984 yılından günümüze kadar dünya üzerinde yaşanan değişimleri göz önüne seriyor.

Google, uydu görüntülerinin doğrudan kullanıldığı harita uygulaması Earth‘e getirdiği yenilikle birlikte kullanıcılara harita üzerinde zaman yolculuğuna çıkma imkanı sunuyor. Google Earth ekibinin getirdiği zaman aşımı yeniliğiyle birlikte kullanıcılar istedikleri lokasyonun son 32 yıllık uydu görüntülerini, günümüzle harmanlayarak bir araya getiriyor. Bu güncellemeyle birlikte Google Earth, 1984 yılından günümüze kadar ana kara üzerinde yapılan değişimlerle birlikte iklim değişikliğinin sonuçlarını bizlere daha net gösteriyor.

Uydu vasıtasıyla çekilmiş 5 milyonun üzerindeki yüksek çözünürlüklü fotoğrafların, geçmişten günümüze kullanılan toplamda 5 farklı uydudan elde edildiği belirtiliyor. Çoğunluğunun NASA programları dahilinde kullanılan uydulardan alan yetkililer kalan kısımları da Avrupa Komisyonu ve Avrupa Uzay Ajansı verilerinden elde etmiş. Bu güncellemeyle birlikte özellikle iklim değişikliğinin yol açtığı buzul kayıplarının ne denli büyük olduğu da gözler önüne seriliyor. Google Earth’ün zaman aşımı özelliğini buradan kullanabilirsiniz.