reklamı kapat

POPÜLER

Google Blogspot

Google’ın hizmeti Blogspot’a erişim engeli

Google‘ın blog yayınlama servisi dün akşam Türkiye’de erişime kapatıldı.

Google’ın duyurularını da paylaştığı resmi blog dahil olmak üzere Blogspot tabanlı sitelere 24 Temmuz akşamından bu yana erişim sağlanamıyor. Turkeyblocks.org tarafından doğrulanan bu habere göre salı akşamı kullanıcılar tarafından yoğun bir erişim sıkıntısı şikayetleri yaşanmış. Turkey Blocks, aralarında TTNet ve Uydunet’in yer aldığı farklı hizmet sağlayıcıları tarafından siteye erişimin durdurulduğunu kaydediyor. Öte yandan servise mobil operatörler ve Superonline gibi bazı internet sağlayıcıları tarafından hala erişilebiliyor. Ancak engelleme kararı kaldırılmazsa bu internet sağlayıcılarının da kısa süre içinde servisi engellemesi bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden engellendi?

Blog hizmetine kayıtlı herhangi bir siteye girmeye çalışıldığında geçmiş engellemelerde olduğu gibi aidiyet.esb.org.tr adresine otomatik yönlendirme yapıldığı görünüyor. Ancak açılan sayfada herhangi bir mahkeme kararına ilişkin resmi bir bilgi şimdilik yer almıyor. Sadece “ERROR 404 Page Not Found” ibaresi çıkıyor. Bu sebeple bu hizmetin engellenme sebebi şimdilik bilinmiyor. Türkiye’de hayli popüler hizmetlerden biri olan Blogspot’un kapanma sebebine ilişkin resmi bir açıklama için şimdilik bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Güncelleme: Uydunet ve benzeri internet sağlayıcılardan servise erişim yeniden açıldı. Engellenme sebebi hala bilinmiyor.