reklamı kapat

POPÜLER

Google kurucusunun gizli uçan otomobil projesi ortaya çıktı

Google’ın kurucularından ve şu anki Alphabet CEO’su Larry Page’in, uçan otomobil geliştirmek için çalışan iki farklı girişimi desteklediği ve bunu gizli tuttuğu ifade edildi. Bloomberg’in haberine göre Zee.Aero adlı şirketin sahibi olan Page, uçan otomobil tasarımı için 100 milyon dolardan fazla harcama yaptı.

Google kurucularından Larry Page’in uçan otomobil üzerine kişisel olarak birtakım girişimleri olduğuna dair bir haber yayınlayan Bloomberg‘e göre Page, milyonlarca dolarlık yatırım yapmış bile.

Zee_AeroZee.Aero’nun 2011’de aldığı patent

2010’da kurulan ve dikey iniş-kalkış yapabilen küçük ve elektrikli hava araçları üretme hedefinde olan Zee.Aero, ünlü CEO’nun gizli uttuğu yatırımlarından birincisi. Firmanın merkez ofisinin Google’ınkinin hemen yanında bulunduğu belirtiliyor. Zee.Aero’nun uçuş testleri yapılmış iki prototipi mevcut ve Bloomberg’e göre ekiplerinde NASA, Boeing ve SpaceX‘ten aldığı mühendisler bulunuyor.

Page’in desteklediği söylenen ikinci girişim ise Kitty Hawk adını taşıyor ve birincisinden daha yeni bir şirket. Kitty Hawk, quadcopter drone benzeri araçlar üzerinde çalışıyor.

Larry Page’in gizli tuttuğu bu girişimleriyle ilgili kesin bilgiler veya Page tarafından yapılan bir yorum şu an için yok. Fakat SpaceX’in kurucusu Elon Musk‘ı kastederek, dünyayı değiştirecek büyük fikirlere yatırım yapmayı sıradan hayırsever kurum harcamalarına tercih edeceğini daha önce bir röportajında dile getirdiği biliniyor.