reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store

Google Play Store, güncellenmeyen uygulamaları gizleyecek

İnternet devi Google, Android’in uygulama marketi yani kalbi olan Google Play Store için önemli bir güncelleme gerçekleştirdi.

Google Play Store, içerisinde çok sayıda uygulama ve oyun yer alıyor. İşte bu uygulama ve oyunların bazıları, Google’ın yeni gereksinimlerinden kaçmak adına eskide kalmayı tercih ediyor. Yani uygulamalar bilerek yeni nesil Android sürümlerine yönelik olarak güncellenmiyor, bu durum da zaman zaman bazı sorunlar yaratıyor. İşte bunu bitirmek isteyen Google, 1 Kasım 2022 itibarıyla geliştiricilerin uygulamalarını yeni Android sürümleri ve bu sürümlerin getirdiği özellikler için güncellemesini zorunlu kılacak. Bunu özellikle yeni güvenlik / gizlilik özellikleri için isteyen Google, geçmişte kalan uygulamaları arama sonuçlarından çıkaracak ve yüklenmesini de engelleyecek.

Bu konuda uygulama geliştiricilere bilgilendirme geçileceğini aktaran Google, 1 Kasım sonrasında birçok uygulama ve oyunda sorun yaşanmayacağını belirtiyor. Çünkü hali hazırda birçok uygulamanın ve oyunun yeni sürümlere destek verdiği aktarılıyor. Google destek konusunda geriye dönük iki yılı ya da Android sürümünü zorunlu kılmak istiyor.

Google Play Store bundan önce de önemli sayılacak bir değişiklik ile gündeme gelmişti. Marketteki Play Filmler ve TV kategorileri direkt olarak Google TV’ye saşındı. Bu konuda Google’dan gelen resmî açıklama ise tam olarak şöyleydi:

“Geçtiğimiz yıl Google TV uygulaması yeniden tasarlanmıştı. Amaç en sevdiğiniz yayın uygulamalarındaki film ve dizilere tek bir yerden göz atmanıza ve beğenilerinize dayalı öneriler sayesinde yeni içerikler keşfetmenize yardımcı olmaktı. Mayıs 2022’den itibaren Android mobil cihazınızda veya tabletinizde film ve dizi satın almak, kiralamak ve izlemek için Google TV uygulamasını kullanacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Play uygulamasında artık Filmler ve TV desteklenmeyecek. Google Play; uygulama, oyun ve kitap mağazanız olmaya devam edecek. Google Play Filmler ve TV’de alışık olduğunuz deneyimi, yeni yayınlar, kiralık içerikler, fırsatlar ve size özel muhteşem önerilerle Google TV’de bulacaksınız.

Google Play Store hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle