reklamı kapat

POPÜLER

Google “spoiler engelleyici sistem” üzerinde çalışıyor

Luke Skywalker’ın Darth Vader’ın oğlu olduğunu, Altıncı His’te Bruce Willis’in en başından beri ölü olduğunu, Tyler Durden’ın aslında hiç olmadığını, Joffrey’nin ağzından köpükler saçarak öldüğünü hepiniz biliyorsunuz. Bilmiyorsanız geçmiş olsun, spoiler yediniz…

Henüz Türkçe bir isim bulamadık ancak, internet diline ve hatta günlük konuşma diline bir güzel yerleşti “spoiler yemek” tabiri. Facebook’ta, Twitter’da, sözlüklerde ister istemez karşılaştığımız spoiler’lar, dizi/film keyfini mahfeden belaların başında geliyor. Ancak görünüşe bakılırsa Google’ın izleyicileri bu beladan kurtarmak üzere bir fikri var. Arama devi, Amerika Patent Ofisi’ne yaptığı başvuruyla, “spoiler engelleyici sistem” üzerinde çalışmalara başladığını gösterdi.

google-spoiler-640x514
Basitçe anlatmak gerekirse, söz konusu sistem kullanıcıların izledikleri filmde veya dizide ve okudukları kitapta nereye kadar ilerlediğini sorarak, ulaşmak istedikleri içerikleri bu doğrultuda sunacak. Hem sosyal medya hem de arama sayfalarında sunulması planlan sistem, kullanıcılara neyi ne kadar izlediğini/okuduğunu defalarca sorarak, spoiler yememesini sağlayacak. Örneğin sosyal medyada paylaşılan bir yazıda spoiler geçiyorsa, sistem yazının belli bir kısmını verecek, “devamını oku” dendiği vakit “spoiler içerir,” “muhtemel spoiler” gibi ibareler yer alacak.

Kağıt üzerinde gayet başarılı görünen sistem uygulama esnasında ne derece yeterli olacak, merak konusu. Sistemin “Yaşasın! Joffrey öldü!” diye spoiler çığlıkları atan arkadaşınıza engel olamayacağı kesin. Ancak yine de Google’ın toplumun kanayan yarasına parmak basması bile güzel bir gelişme. Şimdilik patent aşamasında olan spoiler engelleyici ile ilgili detaylara önümüzdeki günlerde ulaşacağız.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google “spoiler engelleyici sistem” üzerinde çalışıyor” için bir cevap

  1. Jihazap Yannig dedi ki:

    AMa ben yedim ki spoiler’ı yine de :’)