reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple iPhone 12

Google tarafından Apple’a her yıl ödenen rakam ortaya çıktı

İnternet devi Google, teknoloji devi Apple’a her yıl büyük rakamlar ödüyor. Bu büyük rakamın kaç olduğu da hemen hemen belli olmuş durumda.

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, uzun yıllardır Apple’a iOS cihazların Safari’deki yerleşik arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor haberleriyle gündeme geliyor. Peki burada tam olarak ne kadarlık bir rakamda bahsediyoruz? Ortaya çıkan son bilgilere göre Google’dan Apple’a her yıl tam 8 ila 12 milyar dolar arasında bir rakam gidiyor. Bu rakam halen inanılmaz görünüyor çünkü arama için şu an neredeyse kimse Google harici bir servis kullanmıyor. Ancak Android ekosisteminin sahibi Google buna rağmen Apple’a servet ödemeye devam ediyor. Google’ın tek seferde başka bir firmaya düzenli olarak yaptığı en büyük rakamın Apple’a gittiği de dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Apple’ın Google’dan aldığı bu paranın ise yıllık karının yüzde 14 ya da 21’ini oluşturduğu hesaplanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google bu aralar önemli bir yasal durum ile karşı karşıya

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından Google için başlatılan bu yasal sürecin arkasında firmanın arama dünyasındaki tekel yapısı ve diğer rakipleri dezavantajlı hale getirmesi yer alıyor. Bu konuda uzun zamandır Avrupa merkezli soruşturma ve davalar ile gündeme gelen ve büyük cezalar ödeyen firma, bu konuda artık ABD’de de rahat bırakılmayacak.

Firmanın rakipleri geri plana atacak adımlar attığı iddia ediliyor ve bu da yasal açıdan hoş karşılanmıyor. Firmanın rekabeti bozduğu iddia edilen hamlelerine karşı atılacak yasal adımın, iddia edilen monopoli karşısından nasıl bir sonuç doğuracağı ise merakla bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Hazırlanan özel iPhone 12 versiyonları