reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store LOG Tasarım

Google, tepki çeken Play Store değişikliğini iptal etti

Google Play Store içerisinde önemli bir dönem başlıyor ve burada yapılacak bir değişiklik tepki çekiyordu. Bu tepkiler fayda sağladı.

İnternet devi Google, Android uygulama marketi Google Play Store için yeni bir altyapı devreye alıyor. Bu konuda Google kendisi şunları aktarıyor: “Önümüzdeki günlerde, geliştiricilerin Play Console’daki bir formu doldurarak uygulamalarının gizlilik ve güvenlik yöntemleri hakkında bizi bilgilendirmeleri zorunlu olacaktır. Bu bilgiler Google Play kullanıcılarının uygulamanızı indirmeden önce, kullanıcı verilerinin nasıl toplanıp paylaşıldığını anlamalarına yardımcı olmak üzere uygulamanızın mağaza girişinde gösterilecektir. Temmuz 2022’ye kadar tüm geliştiricilerin, Google Play’de yayınladıkları uygulamalarda kişisel ve hassas kullanıcı verilerini nasıl toplayıp işlediklerini beyan etmeleri, ayrıca bu verileri korurken kullandıkları güvenlik yöntemleri (ör. şifreleme) hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri zorunludur. Buna, uygulamalarda kullanılan tüm üçüncü taraf kitaplıklar veya SDK’lar üzerinden toplanan ve işlenen veriler dahildir.”

Peki burada tepki çeken durum neydi? Çünkü yeni dönem ile birlikte Play Store’daki uygulamaların “uygulama izinleri” göstergesi kaldırılacaktı. Google normalde uygulamaları otomatik bir sistemle kendisi tarıyor ve istenecek izinleri uygulamayı daha indirmeden önce net olarak gözler önüne seriyordu. Yeni dönemde ise bu durum geliştiriciye kalacak, belirli kilit konularda gerekli bilgiyi direkt olarak geliştirici yazacaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum haklı olarak “Umarız hiçbir geliştirici uygulamalarının hangi izinleri kullandığı konusunda yalan söylemez” ya da “Umarız kilit detayları kullanıcıdan gizlemezler” şeklinde bir endişe doğurdu. Ancak bugün gelen tepkileri ve yorumları gören Google, “uygulama izinleri” göstergesinin geri geleceğini ve her şeyin açık olarak gösterileceğini duyurdu. Firma bu hatasında kısa süre de dönmüş oldu.

Google bu konuda geliştiricileri şöyle uyarmıştı: “Uygulamanızın Google Play mağaza girişinde eksiksiz ve doğru açıklamalar yapma sorumluluğu yalnızca size aittir. Google Play’de uygulamalar tüm politika koşulları açısından incelenir. Bununla birlikte, kullanıcı verilerini nasıl işlediklerine dair tanımlamaların geliştiriciler adına Google Play tarafından yapılması mümkün değildir. Veri Güvenliği Formu’nu doldurmak için gereken bilgilerin tamamı yalnızca sizde bulunur. Google tarafından uygulamanızın davranışı ile açıklamalarınız arasında tutarsızlık tespit edilmesi halinde, yaptırım işlemleri de dahil olmak üzere gerekli işlemler gerçekleştirilebilir.”

Google Play Store yeniliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın