reklamı kapat

POPÜLER

Google ve Raspberry Pi kartondan akıllı asistan dağıtıyor! [Video]

04 Mayıs 2017

Google ile anlaşan Raspberry Pi, makerların projelerini bir adım daha ileri taşıyor. MagPi dergisinin yeni sayısıyla beraber dağıtılan Voice HAT Kit ile Google’ın asistanını kullanarak kendi akıllı asistanınızı yapabilirsiniz.

Google’ın yapay zekasının Raspberry Pi ile çalışabiliyor olması yeni bir şey değil. Google’ın geçtiğimiz ay geliştiriciler için yayınladığı Assistant SDK, Raspbery Pi’ye yazılımı yüklemeyi zaten mümkün kılıyor. Böylelikle sesle kontrol edilebilen projelerin de önü açılıyor. Ancak Voice HAT Kit hazır geldiği için işleri bir parça kolaylaştırıyor.

Voice HAT Kit tıpkı Google Cradboard’da olduğu gibi karton bir gövdeye sahip. Kutu içeriğinde gerekli bağlantılar bir tuş ve bir de hoparlör yer alıyor. Kısa bir sürede bir araya getirip çalıştırabileceğiniz sesli asistana üstündeki tuşa basarak sorular sorabilirsiniz. Hava durumudan matematiksel işlemlere kadar soruları cevaplayan asistan aynı zamanda çocukların da ilgisini çekebilecek bir proje. MagPi’nin içinde kurulumla ilgili detaylı bir anlatım yer alıyor. Aynı şekilde kullanılacak yazılıma ilişkin bilgiler de dergide mevcut.

Raspberry Pi’nin resmi dergisi olan MagPi, 6 sterlin fiyat etiketiyle satılıyor. Beraberinde gelen Voice HAT Kit ise tabii ki ücretsiz. Böyle bir ürünü makerların kaçırması beklenemez tabii ki. MagPi, Raspberry Pi’nin çevrim içi mağazasında stokları tüketmiş bile… Yurt dışında çeşitli gazete bayilerinde ise satışı devam ediyor. Projeye sahip olamasanız da MagPi’yi buradan PDF formatında ücretsiz indirebilir, dergi içeriğini okuyabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR