reklamı kapat

POPÜLER

Google yeni silahı Chromecast ile AirPlay’in karşısına çıkıyor [Video]

Google, ikinci nesil Nexus 7 ve Android 4.3 işletim sistemi ile birlikte Chromecast olarak adlandırdığı multimedya cihazını San Francisco’da düzenlediği etkinlikte gün ışığına çıkardı. Küçük boyutları (12,7 mm yüksekliğinde 35,56 mm genişliğinde 71,12 mm derinliğinde) ile daha şimdiden dikkatleri üstüne çeken cihaz, HDMI üzerinden televizyona bağlanarak internet üzerindeki videoları izleyebilmenize olanak sağlıyor.
Chromecast
Şu an için sadece Netflix, YouTube ve Google Play’de yer alan videoların izlenebildiği Chromecast ile  Chrome internet tarayıcısı üzerindeki herhangi bir sayfayı televizyona yansıtabiliyorsunuz. Apple’ın AirPlay teknolojisi ile karşılaştırıldığında sunduğu uygulamalar açısından Chromecast’in yetersiz kaldığını söylememiz mümkün. AirPlay teknolojisi, Netflix, YouTube, Hulu Plus, HBO Go, Pandora, Spotify ve Rdio gibi uygulamalara destek verirken, Chromecast şu an için yalnızca Netflix ve YouTube servislerini kullanıcılara sunuyor. Yakın süreçte Pandora servisinin de Chromecast’e geleceği söyleniyor.
Chromecast
Her iki teknolojide de 1080p HD (Full HD) oynatma yeteneği yer alırken,  AirPlay’in sahip olduğu çift ekran oyun desteği Chromecast’ten ayrılmasını sağlıyor. Kullanıcı deneyimi bakımından Apple’ın AirPlay teknolojisiyle benzerlikler taşıyan yaklaşık 45 gram ağırlığındaki Chromecast, şu anda Google Play mağaza, Amazon ve Best Buy üzerinden 35 dolardan satışa sunulmuş durumda. Türkiye’de Netflix ve Google Play Filmler servislerinin kullanılamıyor oluşu Chromecast’in Türkiye için pek de uygun olmadığı anlamına geliyor.

Chromecast
Haberde kullanılan görsel The Verge internet sitesine aittir.

VİDEO