reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan Android O’ya, akıllara iOS’i getiren özellik: “Arka plan yürütme sınırlaması”

Geliştirmeleri devam eden Android O, Apple cihazlarında görmeye alışık olduğumuz arka plan uygulama yönetimine benzer uygulama yönetim özelliğini de getirecek.

Son versiyonu olan Nougat ile kullanımda olan Android işletim sistemi, O ile birlikte önümüzdeki süreçten itibaren piyasada olacak. Yavaş yavaş özellikleri de detaylanmaya başlayan yeni nesil işletim sisteminin ortaya çıkan son özelliği, kullanıcıların sistemle ilgili belki de en çok eleştiriye maruz kalan arka plan uygulamaları noktasına büyük bir çözüm getirecek gibi gözüküyor. “Arka plan yürütme sınırlaması” adıyla ortaya çıkan özellikle birlikte iOS’de görmeye alışık olduğumuz bir altyapı devreye sokularak arka planda çalışan uygulamaların pasif hale getirilmesi ve RAM tüketiminde önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Şimdilik ufak çapta detayları ortaya çıkan özellikte, gün içerisinde kullandığımız Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalarda gezinirken arka planda seyren müzik uygulamalarından ziyade, günlük işleyişi sekteye uğratacak olan büyük boyutlu uygulamalar merkeze alınıyor. Ram kapasitesi düşük cihazlarda sistem kaynaklarının yanı sıra ve pil ömrünü korumaya yardımcı olmak için daha akıllı sınırlamalar getirecek olan özellik, arka plan tercihlerinden pasif halde olan ana uygulamaları her an erişime hazır tutma konusunda da tutarlı bir karakter içerecek. Kullanıcı deneyimi açısından yorum yapılması için öncelikle test edilmesi gereken özellik şimdiden merak edilen listesindeki yerini aldı.