reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan fotoğrafları kendi kendine düzenleyebilen yapay zeka

Geçen günlerde yapay zeka tarafından oluşturulan çok gerçekçi Obama videosunu sizlerle paylaşmıştık. Videonun bu kadar gerçekçi şekilde yapılması gelecekte görüntülerin ne kadar kolay manipüle edileceğine de ışık tutuyordu. Şimdi ise Google’ın yapay zekasının neler yapabileceği ortaya çıktı. Yapay zeka tarafından elden geçirilen fotoğraf, yakında fotoğraf düzenleme işlerinin de insanların elinden alınabileceğine işaret ediyor. Düzenlenen fotoğraflar o kadar iyi ki adeta bir filmden fırlamış gibi görünüyor.

Bilindiği üzere doğa fotoğrafı çekmek en zor çekimlerden birini yapmayı gerektiriyor. Kapalı bir ortamda çekim yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bellidir. Işık kaynağı sabit olduğundan ve hava durumunu hesaba katmak gerekmediğinden istenen görüntüleri yakalamak kolay oluyor. Fakat açık alanlarda fotoğraf çekerken birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Güneş devamlı olarak hareket halinde olduğundan ışık koşulları sürekli değişiyor. Birden güneşin arasına giren bulutla çekim koşulları hızlıca değişiklik gösterebiliyor veya havanın tamamen kararması çekim ayarlarını tamamen değiştirmeyi gerektiriyor. Dolayısıyla çekilen fotoğraflar yeterince iyi olmayabiliyor ve düzenleme gerekiyor.

Fotoğraf düzenleme işini yapay zekanın ellerine veren Google, Street View’dan görüntüleri düzenleyen yapay zekadan şaşırtıcı sonuçlar almış durumda. Google’ın bu düzenlenmiş fotoğrafları bazı kişilere gösterdiği ve bu kişilerin yüzde 40’ının bu düzenlemelerin yarı profesyonel veya profesyonel seviyede olduğunu söylüyor. İleride bu teknolojinin Google Photos’da veya Snapseed’de kullanılmasının harika sonuçlar doğuracağını söylemek mümkün. Ancak Google’ın böyle bir niyeti olup olmadığını henüz bilmiyoruz.