reklamı kapat

POPÜLER

Google’ı harekete geçiren hamburger emojisi sonunda düzeltildi

Geçtiğimiz ay Google’ın hamburger emojisi gündeme oturmuş ve kısa sürede internet dünyasının ilgiyle takip ettiği bir olaya dönüşmüştü. Google’ın CEO’sunu bile harekete geçiren bu sorun yeni Android güncellemesiyle birlikte çözülüyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse her şey Thomas Baekdal‘ın attığı tweetle başlamıştı. Baekdal, Google’ın cheeseburger emojisinin Apple‘ınkinden ne kadar farklı olduğunu dile getirmişti. Bu yorumun en büyük nedeni ise hamburger emojisinde peynirin yanlış yerde olmasıydı. Hamburger yemeyi sevenlerin bildiği gibi peynir genelde etin altında değil, üstünde yer alıyor. Bunun en önemli nedeni ise ekmeğin parçalanmasına engel olmak. Fakat Google hamburger emojisini tasarlarken bu detayı göz ardı etmişti. Bu durum da Thomas Baekdal‘ın attığı tweetle internet dünyasının dikkatini çekti. Ardından pek çok emojide benzer hataların olduğu fark edildi. Google’ın CEO’su Sundar Pichai olaya daha fazla sessiz kalamayıp bu problemin bir an önce çözüleceğini ifade etmişti.

Hızlı değişim

Gönünen o ki aradan geçen süre boyunca Google boş durmadı. Android 8.1 güncellemesiyle birlikte hamburger emojisinin değiştiğini görüyoruz. Tasarım genel hatlarıyla aynı kalırken peynirin yeri değişiyor. Güncellemeyle birlike et ve domatesin arasında konumlanıyor. Bununla beraber bira ve dilim peynir gibi emojilerde de değişiklik yapıldığı dikkatlerden kaçmıyor. Emojilerin son halini haberimizin girişinde bulabilirsiniz.