reklamı kapat

POPÜLER

Android

Güncel Android arayüzlerini hız / akıcılık açısından karşılaştıran test [Video]

Günümüzde Android telefonların hepsinde bir arayüz bulunuyor. Peki bu arayüzlerin güncel sürümleri hız / akıcılık açısından ne durumdalar?

Bazı akıllı telefon üreticilerinin “işletim sistemi” demekte ısrar ettiği Android üstü arayüz yapıları, kullanıcılara farklı farklı deneyimler sunuyor. Her firma kendi arayüzünü kendisi hazırlıyor ve böylece Android’e özel dokunuşunu atıyor.

Burada Xiaomi MIUI, Samsung One UI, Meizu Flyme, OPPO ColorOS ve Vivo OriginOS gibi seçenekler bulunuyor. Bu altyapıyı bugün gündeme getiren ise Ice Universe oldu.

Özellikle Samsung’a yönelik sağlam kaynaklardan olan Ice Universe, güncel her akıllı telefona sahip olan kişiler arasında yer alıyor. Bu imkan sayesinde kaynak güzel bir Android arayüzü akıcılık ve animasyon testi yayımladı.

Burada spesifik olarak Xiaomi MIUI 12.5, Samsung One UI 3.1, Meizu Flyme 9.0, OPPO ColorOS 11.2 5, vivo OriginOS 1.0, ayrı bir işletim sistemi olarak Huawei HarmonyOS 2.0 ve tek ana rakip olarak Apple iOS 15.0 karşı karşıya geliyor.

Bu hemen aşağıda ulaşabileceğiniz tweet dizisi içerisinde arayüzlerin uygulama açma ve genel kullanım performansları / akıcılıkları açık şekilde gözler önüne seriliyor. Bu videoların FHD çözünürlükte 120 fps çekildiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android üstü arayüz yapıları çok gelişmiş hale geldiler

Ice Universe, yaptığı test sonucunda en akıcı olarak MIUI 12.5, HarmonyOS 2 ve OriginOS’u görüyor. Kaynağa göre ikinci sırada iOS 15, ColorOS 11.2 ve Flyme 9 yer alıyor. Bu karşılaştırmanın en kötüsü ise Samsung imzalı One UI 3.1 olarak nitelendiriliyor.

Kaynak, akıllı telefon arayüz akıcılığı konusunda piyasanın en iyilerinin ise 120 Hz ekranları ile iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinin olmasını bekliyor. Biliyorsunuz telefonlar önümüzdeki ay geliyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın