reklamı kapat

POPÜLER

Gürültüsüz hayat; Sony WF-1000XM3 incelemesi

Sony WF-1000XM3 kablosuz kulaklık

SES PERFORMANSI

Sony WF-1000XM3 özellikle mobil cihazlar odağında hazırlanmış bir kablosuz kulaklık modeli. Bağlantı tarafında Bluetooth 5.0 kullanan ürün, NFC’ye sahip olduğundan özellikle Android cihazlar ile çok kolay şekilde eşleştirilebiliyor. Android ve iOS uygulaması bulunan kulaklığın, tüm özellikleri bu uygulamadan kontrol edilebiliyor. iOS tarafındaki kurulum da bu “Headphones” isimli uygulama üstünden rahatlıkla yapılabiliyor. Bir kere bağlantı sağlandığı zaman otomatik olarak bağlantı kuran model, genel kurulum ve kullanım sürecinde sorunsuz bir deneyim sunuyor.

Ses performansına geçtiğimiz zaman öncelikle birçok kişi için çok önemli olan ses seviyesinden bahsedelim. Sony WF-1000XM3 “yeterince yüksek seviyede” ses verebiliyor. Burada aşırı yüksek diyemiyoruz ve bunu olumsuz bir yorum olarak belirtemiyoruz. Çünkü biliyorsunuz yüksek sesin kulaklar için çok ciddi zararı bulunuyor. Sony’nin burada en uygun maksimum seviyeyi çok iyi belirlediğini düşünüyoruz. Zaten daha sonra detaylıca değineceğimiz gürültü engelleme sistemi sayesinde sesi aşırı açma ihtiyacınız olmuyor. Firmanın sesi aşırı yükselterek sağlık riski oluşturmamış olması olumlu bir detay olarak görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin bizi olumsuz anlamda en çok şaşırtan yanlarından birisi ise ses kalitesi oldu. Kablosuz kulaklığın merkezinde 6 mm dome tipi sürücüler bulunuyor ve SBC/AAC ses formatlarına destek veriliyor. Bu sürücüler maalesef beklediğimiz ya da umut ettiğimiz yüksek kaliteyi kesinlikle sunamadı. WF-1000XM3 ile alınan ses kalitesi elbette belirli bir seviyenin üstünde ancak sizi kesinlikle aşırı oranda etkilemiyor. Bass konusunda da oldukça mütevazi olan WF-1000XM3, genel olarak “dengeli” bir ses performansı getiriyor. Bu dengeli yapı sayesinde özel ekolayzır ayarına yer bırakan kulaklık, buna karşın “kendisini çok özel hissettirecek” bir performans sağlayamıyor ve bu da ciddi şekilde üzüyor.