reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Tasarım

Güvenlik önlemleri yeterli gelmedi: “Karaborsacılar AIO adı verilen botlar ile çok sayıda Apple Vision Pro almayı başarmış”

Bugün ortaya çıktığı kadarıyla karaborsacılar geliştirdikleri botları kullanarak çok sayıda Apple Vision Pro satın almış.

Apple Vision Pro geçtiğimiz günlerde 3.499 dolarlık bir satış fiyatıyla beraber ABD’de satışa sunuldu. Birçok kişinin çok merak ettiği için hemen satın almaya çalıştığı ürüne, karaborsacılar da ilgi duyuyor çünkü az stokla çıkış yapılan Vision Pro’dan çok ciddi bir kâr elde edeceklerini biliyor. Bu temelde Apple’ın getirdiği Apple ID ve yüz tarama korumasına rağmen karaborsacıların yeni süreç için güncellediği AIO adı verilen botlar ile çok sayıda Vision Pro siparişi verdiği aktarılıyor. Yapılan analizler sadece bir botun 1.592 adet “Vision Pro” ön siparişi verdiğini gösteriyor, süreçte toplam kaç farklı botun kullanıldığı ise bilinmiyor. Bu botlar yüzünden birçok kullanıcı satın aldığı Vision Pro’suna çok geç ulaşacak çünkü teslim tarihleri şimdiden ciddi şekilde ileriye gitmiş durumda. Apple’a ve ürünlerine yönelik olarak bu karaborsa konusu ilk defa gündeme gelmiyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla karaborsacılar özel olarak hazırlanan botlardan yardım alarak milyonlarca dolarlık iPhone 15 almış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki neden? iPhone’lar ön siparişe açıldığı zaman genelde devasa stoğa sahip olmuyorlar ve bu yüzden telefonların teslim süreleri kısa sürede tam iki ay kadar ileriye atılabiliyor. Bazı kişilerin yeni iPhone’ları çıkar çıkmaz almak istediğini çok iyi bilen karaborsacılar, örneğin 999 dolara aldıkları iPhone’ları 1.100 ya da 1.200 dolara satarak ciddi şekilde kâr edebiliyor. Bu durum uzun süredir sürüyor, bir güvenlik şirketi karaborsacıların iPhone 15 serisinin ön siparişi özelinde çok sayıda bot ile milyonlarca dolarlık 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max satın aldığını belirtiyor.

Bu durum normal kullanıcıların telefonlara ulaşmasını zorlaştırıyor, Apple alım sürecinde hem mağaza hem de online satışlara limit koymasına rağmen karaborsacılar, özel botlar kullanarak bu limitin etrafından dönmeyi başarıyor. Apple’ın ön sipariş sürecini kötüye kullananlar, AIO isimli botlar ile yeni stokların ne zaman mevcut olduğunu tespit etmeden sepete yerleştirmeye ve ödeme yapmaya kadar tüm satın alma sürecini otomatik olarak yönetiyor. Bu tür toplu işlemlerin 0,2 saniye ile 10 saniyede arasında sürebildiğini belirten güvenlik uzmanları, bu botların ayakkabı sektörü dahil birçok yerde kullanıldığını belirtiyor. Bazı limitli sayıda üretilen özel spor ayakkabılar bu botlar ile alınarak normalden çok ama çok daha pahalıya satılabiliyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli