reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

bitcoin

Hackerlar 78 milyon dolarlık bitcoin vurgunu yaptı

2017’ye damgasını vuranlar arasında şüphesiz kripto para birimi bitcoin yer alıyor. 2017’yi kapatmadan bitcoinle ilgili son olay da patladı.

Advertisement

17 bin dolar barajını geride bırakan bitcoin, kripto para birimleri arasında şüphesiz en dikkat çekici olanı. Hemen herkesin dilinde olan bu para birimi yakın zamanda ilk milyarderlerine de kavuştu. Sistemi çözmeye çalışan ve yatırım yolları arayan sayısız kullanıcı da mevcut. Hal böyleyken sürekli göz önünde olan bu para birimi kötü niyetli kullanıcıların da ilgi odağında. Kripto para madenciliği (mining) yapabileceğiniz büyük sitelerden biri olan NiceHash hacklendi. 78 milyon dolar değerinde bitcoin’in çalındığını açıklayan ekip siteyi geçici olarak kapattı.

Bitcoin soygunu

Facebook üzerinden canlı bir video ile durumu takipçileriyle paylaşan ekip, bir açıktan yararlanılarak 4.700 bitcon çalındığını duyurdu. Biz bu haberi yazarken bitcoinin sürekli arttığını da göz önünde bulundurursak muhtemel güncel değer 78 milyon doların da üstünde diyebiliriz. Resmi sitesinde yayınlanan bildiriye göre söz konusu açığın ardında NiceHash önümüzdeki 24 saat herhangi bir transfer olmaması için tüm işlemleri durdurmuş durumda. Guardian‘ın haberine göre hack işleminin oldukça profesyonel bir saldırı olduğu belirtiliyor. Sistemin içine nasıl sızıldığına ilişkin NiceHash’in araştırmaları sürüyor. Ancak böylesine bir vurgundan sonra kaybolan güveni nasıl geri kazanırlar orası meçhul.

Kripto para birimleri üzerindeki heyecan rahatlıkla anlaşılabilir. Ancak çevrim içi sistemlerin güvenliği ikinci plana attığımız bir durum gibi. NiceHash fazlasıyla bilinen bir mining sitesi olmasına karşın böylesine bir skandala imza attı. Bu alanda yatırım yapmayı düşünen kullanıcıları uyaralım. Özellikle çok bilinmeyen, küçük, duyulmamış servisler daha büyük kayıplara sebep olabilir; dikkatli olmakta fayda var. Öte yandan günün sonunda ne yazık ki yatırımı yaptığınız platformun sistemine güvenmek zorundasınız.