reklamı kapat

POPÜLER

Hayali LEGO tasarımlarını gerçeğe dönüştüren servis: PleyWorld

Dünyanın en ünlü oyuncak markalarından biri olan LEGO, kendi bünyesinde bulunan Kickstarter benzeri destek sitesi ideas.lego.com‘da farklı tasarımları bir araya getiriyor ve yeterli destek bulduğunda tasarımların hayata geçmesini sağlıyor. Fakat burada süreç çok yavaş ilerliyor ve sorunlar çıkabiliyor. PleyWorld ise LEGO tasarımlarının gerçeğe dönüşmesini çok daha kolay bir hale getiriyor.

PleyWorld‘e gönderilen tasarımlar tıpkı LEGO’nun kendi sitesinde olduğu gibi kullanıcıların oyuna sunuluyor. Eğer bir tasarım 5.000’den fazla oy toplamayı başarırsa şirket bu tasarıma sahip LEGO’nun üretimine başlıyor ve kullanıcılar istedikleri ürünü satın alabiliyor ya da kiralayabiliyor. Böylece tasarımcılar hayallerindeki ürünü gerçeğe dönüştürmüş oluyor. Ancak bu aşamada tasarımcıların buradan herhangi bir kar elde etmediğini söylememiz gerekiyor.

LEGO ile doğrudan bir ortaklığı olmadığı belirtilen Pley, yine de şirketle yakın ilişkiler içerisinde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde 10 milyon dolar yatırım alan şirketin bu yatırımı Avrupa ve Asya’daki çalışmalarını daha da ileri götürmek için kullanacağı belirtiliyor.

LEGO’nun oyuncakları Amerika harici ülkelerde oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Fiyatların diğer ülkelerde yüzde 25 ve yüzde 40 arasında artış gösterdiği belirtiliyor. Bu nedenle verdikleri kiralama hizmetinin çok önemli olduğunun altını çizen Pley, 9,99 dolar gibi küçük ücretlerle bile LEGO seti kiralanabildiğine dikkat çekiyor.