reklamı kapat

POPÜLER

Hayao Miyazaki “son filmi” için hazırlıklara başladı

Hemen her sene olduğu gibi bu sene de artık emekli olması beklenen Hayao Miyazaki‘nin son filmi üzerinde çalıştığı duyuruldu. Her ne kadar istemesek de bu seferki Miyazaki’nin gerçekten de son işi olabilir.

Studio Ghibli‘nin tabiri caizse tuttuğu altın olan deha yönetmeni Hayao Miyazaki, 80’ine merdiven dayamış olmasına rağmen çalışmalarına son sürat devam ediyor. Bir süredir emekli olmaya çalışan Miyazaki için bu işleri bırakmak ise çok da kolay değil. Bir kez daha son projesi için kolları sıvayan Miyazaki’nin yapımı 3 yıl boyunca sürecek olan yeni filmi için Studio Ghibli iş ilanını açtı. 1 Ekim’de başlayacak olan proje için üç yıllık bir sözleşmeyle alanında deneyimli yardımcılar aranıyor. İlanda bu projenin 76 yaşındaki dahi yönetmen Miyazaki’nin son filmi olduğu vurgusu yapılıyor.

Princess Mononoke, Spirited Away, Howl’s Moving Castle ve My Neighbor Totoro gibi unutulmaz işlere imza atan Miyazaki’nin nefes aldığı sürece emekli olması ise pek mümkün değil gibi zira kendisi de birkaç kez artık emekli olacağını duyursa da yeni bir iş yapmadan duramıyor. 3 yıllık projesinin ise nasıl bir film olacağı merak konusu. Özellikle yapım için seçilen süre göz önüne alınınca 2020 Yaz Olimpiyatları‘ndan önce filmi bitirmek istedikleri de ortada. Ancak Studio Ghibli’nin yapımcısı Toshio Suzuki bunun mümkün olmadığını belirtiyor.