reklamı kapat

POPÜLER

Hayranları ikiye bölündü: BMW 8 Serisi’nin tasarımı Aston Martin DB11’den mi esinlendi?

BMW 8 Serisi‘nin ne kadar başarılı bir tasarıma sahip olduğu tartışması sürerken Aston Martin DB11 iddiası meraklıları iyice ikiye böldü.

Oldukça uzun süren bir bekleyişin ardından BMW’nin 18 yılın ardından ilk kez yeni bir versiyonuyla sunmaya hazırlandığı 8 Serisi‘nin konseptiyle geçtiğimiz hafta içerisinde tanıştık. Marka yetkililerinin ilk adımda konsept versiyonunu tanıtmayı tercih ettiği 8 Serisi’nin tanıtımında üretime hazır versiyonun yüzde 80 oranında konseptle benzer olacağını da öğrendik. Tanıtımın sonlanmasıyla otomobil tutkunları arasında büyük bir tartışmanın alevlenmesi de bir oldu. Bu tartışmanın merkezindeyse BMW 8 Serisi’nin tasarımı vardı. Kimileri 8 Serisi’nin konsept yapısını dahi beğenmeyerek hayal kırıklığı olarak nitelendirmiş kimileriyse beklediğini fazlasıyla almıştı. Madalyonun diğer yüzünde seyreden tartışmadaysa konsept tasarımın Aston Martin DB11‘e ciddi oranda benzediği ve özgünlükten uzak olduğu söyleniyordu.


Bu tartışmalar devam ederken biz de meraklılarını ikiye bölen bu durumu net bir şekilde ortaya koyabilmek adına Konsept 8 Serisi ile Aston Martin DB11’i karşı karşıya getirdik ve yer yer benzerliklerle karşılaştık. İlk olarak iki aracın ön bölümlerine baktığımız zaman kaputtan başlayan çizginin ve dış bükey yapının önemli oranda benzerlik gösterdiği görülebiliyor. Buradaki en büyük farkı markaların ikonik ızgaraları olduğunu da söyleyebiliyoruz.


Her iki otomobilin arka tarafına geçtiğimizde burada da tıpkı ön bölümde olduğu gibi benzerlikler görmek mümkün. Işıklandırma grubuyla başlayan küçük benzerlikler burada özellikle bagaj bölümünde kesişiyor. BMW 8 Serisi’nin üretime hazır versiyonunda büyük oranda değişiklik göstermesi beklenen tamponun daha gerçekçi bir yapıya büründüğünde bu benzerliğin bir adım daha artabilmesi işten bile değil.


Tartışmaları alevleyen son noktaysa kokpit tasarımı oldu diyebiliriz. Burada da ciddi oranda DB11 ile benzer çizgilerin kullanıldığını gördüğümüz 8 Serisi’inde özellikle multimedye ekranını konumlandırıldığı alan ve yolcu ile sürücüyü birbirinden ayıran konsolun çizgileri birbirlerine hiç yabancı gibi gözükmeyebiliyor. Bir süre daha devam etmesini beklediğimiz bu tartışmanın en sağlıklı sonucunu seri üretime hazır versiyonu gördüğümüzde net bir şekilde noktalandırabileceğiz gibi gözüküyor.

Konsept 8 Serisi ve Aston Martin DB11 üzerindeki tasarım tartışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...