reklamı kapat

POPÜLER

Hem dijital hem de fiziksel kullanım için eski daktilonuzu hackleyin [Video]

Hipsterların vazgeçilmezi daktilolar, Bluetooth’lu klavyeye dönüşüp dijital çağa ayak uydurmaya devam ediyor. Ancak evdeki eski daktilonuzu da dijital bir klavyeye dönüştürebilirsiniz. Üstelik klasik işlevi olan “kağıda yazımı” koruyarak.

The Qwerkywriter, Penna gibi Bluetooth’lu daktilo tasarımlı klavye alternatifleri bir süredir hayatımızda. Ancak bunlar her ne kadar gerçeğine yakın bir tasarımda gelse de sadece dijitalde yazılar yazmayı mümkün kılıyor. Gerçek bir daktiloyu hackleyerek hem fiziksel hem de dijital içerikler oluşturmak ise mümkün. Konstantin Schauwecker eski bir daktiloyu aynı zamanda USB ile bilgisayara bağlanan bir klavyeye dönüştürmüş. Schauwecker’ın bu konudaki en büyük yardımcısı ise 18 euro fiyatla satılan Arduino Leonardo.

German Olympia Monica model daktilosunu 50 fototransistor ve Arduino Leonardo ile USB’li klavyeye dönüştüren Schauwecker, yazılı içeriklerin aynı anda hem fiziksel hem de dijital kopyasını oluşturuyor. Daktilo nostaljisinden kopamayan ancak dijital kopyasız da yapamayanlar için ilginç bir proje olduğu kesin. Kurduğu düzeneği bir video ile göstermeyi ihmal etmeyen Schauwecker, bu tarz bir proje için gerekli malzemeleri ve yapılması gerekenleri de blogunda yazmayı ihmal etmemiş. Schauwecker’ın bloguna buradan ulaşabilir, haberin üstünden daktilonun nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

YORUMLAR