reklamı kapat

POPÜLER

Hibrit Lamborghini ile “süperkapasitör” devrimi

Lamborghini Aventador’un halefinin bir hibrit olacağını biliyoruz. Ancak otomobilde başka hibritlerden alıştığımız piller bulunmayacak.

Aventador’un yerine gelecek olan modelin hibrit olacağı uzun süredir bilinen bir gerçek. İtalyan üreticinin V12 motoru küçük bir elektrik motoruyla kombine edeceği, bu elektrik motorunu da kompakt bir pil paketiyle besleyeceği tahmin ediliyordu. Ancak Amerikan Road & Track’in haberine göre, yeni otomobilde geleneksel lityum iyon piller yerine “süperkapasitör”ler kullanılabilir. Hibrit Lamborghini, geliştirme aşamasında olan LB48H kod adlı konseptte kullanılacak motora sahip olacak. Konsept araç, neredeyse tüm hibrit otomobillerde gördüğümüz geleneksel pil paketi yerine çok daha hafif ve çok daha az yer kaplayan süperkapasitörler kullanacak. Süperkapasitörler küçük ve hafif olmalarının yanı sıra, aynı anda hem deşarj olup hem de enerji geri kazanımı yapabiliyorlar. İtalyan üretici AR-GE aşamasında MIT’nin kimya bölümü ile ortak çalışıyor. Lamborghini CTO’su Maurizio Reggiani, verdiği röportajda şunları dile getirdi:

“Aventador’un marş aküsü yerine bir süperkapasitör kullanarak sektörde bir ilke imza atmıştık. Bİr spor otomobil için lityum iyon pil yerine süperkapasitör kullanmanın çok daha doğru olacağını düşünüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Elektrik çağında bile V12’nin ömrü uzun”

“Atmosferik V12 motorumuzun bu güne dek hayranlarımız üzerinde yarattığı duygusal etkiyi sürdürmek zorundayız. Ancak modern zamanların performans gereksinimleri dolyısıyla da elektrifikasyona başvuracağız. Elektrik motoruyla gelecek fazladan ve anlık tork, bize çok daha lineer bir güç aktarımı sağlayacak. V12’mizin karakterinden hiç bir şey kaybetmeden çok daha güçleneceğini düşünüyorum. Elektrikli otomobil çağında bile olsak, atmosferik bir V12’nin hala uzun bir ömre sahip olduğundan eminim.”

Aventador SVJ’in V12 motoru 770 HP güç üretiyor. Elektrik motoru desteğiyle bu V12, çok rahat bir biçimde 800 beygir bandını geçecektir.

İlginizi Çekebilir

2020 Hyundai Sonata