reklamı kapat

POPÜLER

honda civic type r

Hiçbir Alman markası yer alamadı! İşte 2018’in en iyi 10 motoru

Audi, Mercedes ve BMW gibi devlerin yer bulamadığı listede yine ilkler yaşanırken hibrit ünitelerin varlığı da gözlerden kaçmadı.

2017’yi geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, tanıtımı gerçekleştirilen birçok yeni model ve markalarla ilgili ödüller de kendisini göstermeye başlıyor. Yılın Otomobili için Cenevre Otomobil Fuarı’nın geri sayımı devam ederken her yıl olduğu gibi Wards Auto’nun duyurduğu yılın motoru için de bekleyiş devam ediyordu. 32 farklı motor üzerinde başlayan değerlendirmenin ardından kademe kademe ilk on için ilerleyen Wards editörleri nihayet 2018 yılı için merak edilen listeyi yayınladı. Geçtiğimiz yıl 25 yıllık ödül tarihçesinde ilk kez sekiz silindirli motor yer almazken, bu yıl sürpriz devam etmeyerek Ford Mustang GT’nin ünitesi listeye kendisine yer buldu.

Açıklanan motorlarla ilgili değerlendirme yapmak adına ilk adımda hemen sizlere listeyi paylaşalım;

2.7 litre V6 – Ford F-150
5.0 litre V8 – Ford Mustang GT
2.0 litre Dört silindir – Honda Civic Type R
3.0 litre Twin-turbo V6 – Infini Q50
2.0 litre Turbo dört silindir – Jaguar XF
3.3 litre Turbo V6 – KIA Stinger
Chevrolet Bolt – Elektrikli
3.6 litre V6/Elektrik – Chrysler Pacifica Hybrid
Honda Clarity – Hidrojen
2.5 litre Atkinson/Elektrik – Toyota Camry Hybrid

Jaguar ve KIA için bir ilk

Geçtiğimiz yıl listede yer alan birçok performans odaklı motorun bu yıl dışarıda kaldığını gördüğümüz değerlendirmede yine ilkler göze çarptı. Tarihinin en hızlı otomobilini Stinger ile karşımıza çıkartan KIA ve Jaguar rakiplerini geride bırakarak ilk kez adını ilk on arasına yazdırmayı başardı. Audi, BMW ve Mercedes gibi devlerin dışarıda kaldığı sıralamada dikkati çeken önemli noktalardan birisi de elektrik ve hidrojen yakıtlı modellerin kendisine daha fazla yer bulması. Bu da önümüzdeki yıllarda daha benzer örnekleri listede daha fazla görebileceğimiz anlamına geliyor. Siz de liste ile ilgili düşünceleriniz bize yorum olarak paylaşabilirsiniz.