reklamı kapat

POPÜLER

Hyperion XP-1

Hidrojen teknolojisiyle fark yaratan Hyperion XP-1 asfalta indi

Son dönemin en akılda kalıcı süper otomobillerinden olan Hyperion XP-1, Amerika’daki test süreciyle adım adım üretime yaklaşıyor.

Elektrik kadar olmasa da yavaş yavaş gelecekte ciddi bir paya sahip olacağının sinyallerini veren hidrojen yakıt teknolojisi, oldukça zengin bir yelpazede modele yansımış durumda. Tır gibi ağır ticari araçtan başlayıp süper spor modellere kadar uzanan bu teknolojinin bizi en heyecanlandıran yansımalarından birisi de Hyperion XP-1 oldu. Ağustos 2020’de tanıldığı günden beri, hidrojen yakıt teknolojisinin potansiyeliyle ilgili ciddi mesajları beraberinde getiren model için artık test süreci başladı. Kamuflajlı olarak paylaşılan detayları üzerinden gündeme gelen otomobilin test süreci Las Vegas’ta gerçekleştiriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyperion XP-1 için bildiğimiz detaylar

XP-1, hidrojen yakıt teknolojisinin verimlilik konusundaki en özel örnekleri arasında. Eğer her şey planladığı gibi giderse otomobili 1.600 kilometrenin üzerinde menzil kat edebildiği bir noktada seri üretimde göreceğiz. Söz konusu performans olduğunda da araç içerisinde bulunduğu sınıfın hakkını verme konusunda da çok fazla zorlanmayacak. Maksimumda 356 km/s hıza erişebilecek olan otomobilin 0’dan 100’e hızlanması yaklaşı 2 saniye sürece. Karbon fiber alaşım monokok şasi üzerin geliştirilen XP-1’in yakıt depolama birimlerinde de hafiflik elde edebilmek adına yine karbondan faydalanılacak. Tüm parçalar bir araya geldiğinde de aracı 1.032 kilogram gibi göz kamaştırıcı toplam ağırlık değeriyle göreceğiz. Bu yanları kadar tasarımıyla da kendine has bir karaktere sahip olacak otomobilden toplamda 300 adet üretilmesi planlanıyor. Üretim süreciyse 2022 yılında başlayacak.

İlgili video